A qualitative study on the perspectives of HIV activists on HIV disclosure in Turkey
Türkiye'de HIV aktivistlerinin HIV statüsünü paylaşmaya dair perspektifleri üzerine niteliksel bir çalışma
- Tez No: 840278
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRAY KOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Literatür HIV salgınının önlenmesinde hayati önem taşıyan halk sağlığı önlemleri ve HIV ile yaşayanların mahremiyet hakkı sıkça çatışmalara yol açmaktığını söylemektedir. Halk sağlığı önlemleri, salgınla mücadelede HIV ile yaşayanların HIV durumunu öğrenmeye ve bulaşmayı durdurmak için önlemler almaya odaklanan bir strateji izler. Ancak bu strateji, HIV ile yaşayanlar için mahremiyet ve gizlilik endişelerini artırmaktadır. Bu tez HIV aktivistlerinin HIV Statüsünü paylaşmaya dair perspektiflerini geliştirirken halk sağlığı önlemleri ve HIV ile yaşayanların hakları arasındaki gerilimi nasıl yönettiklerini anlamaya çalışmaktadır. Araştırma kapsamında sekiz HIV aktivistiyle birebir yapılandırılmış derinlemesine mülakat yapılmıştır. Bu tezin bulguları yapılan mülakatların tematik analizine dayanmaktadır. Tezin bulguları üç başlık halinde sunulmuştur: HIV ile yaşayanların HIV statülerini paylaşırkenki deneyimleri, HIV aktivistlerinin HIV statüsünü söylemeye dair perspektifleri ve HIV ile yaşayanların HIV statüsünü söylemeye dair kararlarına etki eden faktörler. Tezin temel bulgusu görüşülen HIV aktivistlerinin HIV statüsünü söylemenin bir zorunluluk olmadığı fikrini benimsiyor olmasıdır. Katılımcılar bu fikri temellendirirken HIV statülerini söyledikten sonra maruz kaldıkları ayrımcılıklara ve HIV statüsünü herkese söylemenin ve söylenen kişileri HIV hakkında bilgilendirmenin getirdiği yorgunluğa, mahremiyet hakkına ve Belirlenemeyen=Bulaşmayan kampanyasına işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
The literature suggests that public health measures, which are vital to preventing the HIV epidemic, and the right to privacy of people living with HIV often come into conflict. Public health measures follow a strategy to combat the epidemic that focuses on identifying the HIV status of people living with HIV and taking measures to stop transmission. However, this strategy raises privacy and confidentiality concerns for people living with HIV. The thesis seeks to understand how HIV activists manage the tension between public health measures and the rights of people living with HIV as they develop their perspectives on sharing HIV status. Within the scope of the research, one-on-one structured in-depth interviews were conducted with eight HIV activists. The findings of this thesis are based on a thematic analysis of the interviews. The findings of the thesis are presented under three headings: Experiences of people living with HIV while disclosing their HIV status, HIV activists' perspectives on disclosing their HIV status, and factors affecting the decisions of people living with HIV to disclose their HIV status. The main finding of the thesis is that the HIV activists interviewed embrace the idea that HIV disclosure is not an obligation. In justifying this idea, the participants pointed to the discrimination they were exposed to after disclosing their HIV status, the fatigue of disclosing their HIV status to everyone and informing the disclosed people about HIV, the right to privacy and the Undetectable=Untransmittable campaign.