Bilim tarihiyle zenginleştirilmiş yaratıcı problem çözme modüllerinin 5. ve 7. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme, yaratıcılık ve problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of creative problem solving modules enriched with the history of science on critical thinking, creativity and problem solving skills of 5th and 7th grade students
- Tez No: 840343
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÖZTÜRK AKAR, PROF. DR. NİHAL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Problem çözme, yaratıcı düşünme ve eleştirel düşünme 21. yüzyılın önemli becerileri olmasına rağmen öğrencilerin bu becerilerinin yeterli düzeyde olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle bu araştırmada, Bilim Tarihiyle Zenginleştirilmiş Yaratıcı Problem Çözme Modüllerinin, eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılarak 5. ve 7.sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, problem tanımlama ve problem çözme becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırma 5.sınıf (deney n=46; ve kontrol =48) ve 7. sınıfta (deneyn=43; ve kontrol n=45) öğrenim gören toplam 182 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda Bilim Tarihi ile Zenginleştirilmiş Yaratıcı Problem Çözme Modülü, kontrol grubunda ise Milli Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri 2018 öğretim programına göre hazırlanan devlet ders kitabı etkinlikleriyle 10 hafta sınıf içi uygulaması yapılmıştır. Araştırmada verileri, Problem Çözme Analiz Ölçeği (P- SAP), Yaratıcı Düşünme Testi ve Düşünme Zorlukları Testi ile toplanmıştır. Veriler analitik rubrik, bağımsız örneklemler t-testi ve ancova testi sonuçları 5.
Özet (Çeviri)
Although problem-solving, creative thinking, and critical thinking are crucial skills that are emphasized in the 21st century, students often lack proficiencyinthese skills. For this reason, a matched control group quasi-experimental researchdesign is used in this research to investigate the impact of Creative Problem- Solving Modules Enriched with the History of Science on the critical thinking, creative thinking, problem identification, and problem-solving skills of the 5thand 7th-grade students. The sample of the study is consisted of 182 students intotal. There are 94 5 th graders(46 and 48 students in the experimental and control groups, respectively), and 88 7 th graders(43 and 45 students in the experimental and control groups, respectively). . In the experimental groups Creative Problem- Solving Module was applied for 10-weeks, , while control groups followedactivities from the main textbook prepared on the basis of the Ministry of National Education's 2018 Science curriculum. Data were collected using the ProblemSolving Analysis Scale (P-SAP), Creative Thinking Test, and ThinkingDifficulties Test. Data were analyzed with the analytical rubric, independent samples t-test, and ANCOVA.