Corona virüs salgınının turizm talebine etkileri: Seferihisar örneği
The effects of the Corona virus output on tourism demand- Seferihisar case
- Tez No: 840345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDOĞAN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Turizm endüstrisi gelişmekte olan ülkelerde kilit bir rol oynamaktadır. Uluslararası düzeyde sosyal, politik ve ekonomik bağlarını sürdüren turizm sektörü, küresel gelişmelerden hızla etkilenmektedir. Destinasyon çekiciliği, fiyatlandırma, reklam ve pazarlama gibi turizmi geliştiren faktörlerin yanı sıra turizmi olumsuz etkileyen birtakım faktörler de bulunmaktadır. Dünyanın başına bela olan terör, savaş, doğal afetler gibi olaylar turizm organizasyonları üzerinde yıkıcı etkiler bırakmaktadır. Bugün ortaya çıkan yeni bir salgın ise COVID-19 virüsüdür. 2020 yılının Mart ayı sonlarında Türkiye'de ilk vakaları görünen koronavirüs, birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu etkinin ne kadar süreceği ve ne kadar devam edeceğinin bilinmemesi turizm sektöründe endişe uyandırmaktadır. Veri toplama aşaması yapılandırılış görüşme formları kullanılarak 01 Nisan 2021 ile 30 Eylül 2021 tarihleri arasında yapıldı. Görüşme formları katılımcıların mail adreslerine gönderildi. Fakat iki otel işletmecisi ve bir tekne turu işletmecisi hariç dönüş sağlanmadığı için diğer katılımcılarla randevu alınarak yüz yüze görüşmeler sağlanmıştır. Yüz yüze görüşme imkanı sağlanan katılımcılara görüşmenin ses kaydına alınması talep edildi ise de katılımcılar kayıt işine sıcak bakmadıklarını belirttiler. Görüşme formlarını katılımcılar kendileri doldurmuş olup mümkün olduğunca müdahaleden sakınılmıştır. Görüşme sonrasında tutarsız cevaplar fark edildiğinde, soru katılımcıya tekrar yöneltilerek soruyu iyi anlaması sağlanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz tekniği uygulanmıştır. Bunun için öncelikle araştırmanın kavramsal yapısı ve görüşmelerden veri analizi için bir çerçeve oluşturulmuş ve ikinci aşamada veriler düzenlenmiştir. Üçüncü aşamada veriler tanımlanmış ve son aşamada ise bulguların açıklanması, ilişkilendirilmesi ve anlamlandırılarak yorumlanması gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki mülakat soruları üç kategoride incelenmiştir. İlk kategori“Türkiye'de Koronavirüs (COVID-19) Salgını Henüz Görülmeden Önceki Dönemdeki Turizm Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi”, ikincisi“Türkiye'de Koronavirüs (COVID-19) Salgını ve İlk Vakanın Görülmesiyle Yaşanan Süreçte Turizm Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi”Üçüncüsü ise“Koronavirüs (COVID-19) Salgını Sonrası Turizm Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi”şeklindedir. Araştırmaya dahil olan katılımcıların verdikleri yanıtlara göre korona virüsün başladığı dönemde turizm işletmelerine getirilen yasaklar doğrultusunda pek talep olmadığı ancak normalleşme sürecinden hemen sonra taleplerin oldukça arttığı ve işletmelerin tedbirlere uyarak sorunsuz bir şekilde hizmetlerini devam ettirdiği araştırmanın temel sonucudur.
Özet (Çeviri)
The tourism industry plays a key role in developing countries. The tourism sector, which maintains its social, political and economic ties at the international level, is rapidly affected by global developments. In addition to the factors that improve tourism such as destination attractiveness, pricing, advertising and marketing, there are also some factors that negatively affect tourism. Events such as terrorism, war and natural disasters that plague the world have devastating effects on tourism organizations. A new epidemic emerging today is the COVID-19 virus. The coronavirus, whose first cases appeared in Turkey at the end of March 2020, brought many problems with it. Not knowing how long this effect will last and how long it will continue raises concerns in the tourism sector. Data collection was carried out between 01 April 2021 and 30 September 2021 using structured interview forms. Interview forms were sent to the e-mail addresses of the participants. However, since there was no return except for two hotel operators and one boat tour operator, face-to-face meetings were held with other participants by making an appointment. Although the participants, who were given the opportunity to meet face to face, were requested to have the interview recorded, the participants stated that they did not look forward to the recording business. The interview forms were filled by the participants themselves, and intervention was avoided as much as possible. When inconsistent answers were noticed after the interview, the question was re-directed to the participant so that he could understand the question well. Descriptive analysis technique was used in the analysis of the data. For this, first of all, a framework was created for the conceptual structure of the research and data analysis from the interviews, and in the second stage, the data were organized. In the third stage, the data were defined and in the last stage, the findings were explained, correlated and interpreted by making sense. The interview questions in the study were examined in three categories. The first category is“Assessment of Tourism Activities in the Period Before the Coronavirus (COVID-19) Outbreak in Turkey”, the second is“Evaluation of Tourism Activities in the Process Experienced with the Coronavirus (COVID-19) Epidemic in Turkey and the First Case”and the third is“Coronavirus (Evaluation of Tourism Activities After the COVID-19 Epidemic”. According to the answers of the participants included in the research, the main result of the research is that there was not much demand in line with the bans imposed on tourism enterprises during the period when the corona virus started, but the demands increased immediately after the normalization process and the enterprises continued their services without any problems by complying with the measures.