Sosyokültürel değişimlerin Irak aile yapısına etkisi
The impact of sociocultural changes on the Iraqi family structure
- Tez No: 840346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, Irak aile yapısının konumu ve toplumsal yapıda meydana gelen sosyokültürel değişimler tarihsel bağlamda ele alınmıştır. Konuyla ilgili daha önce yapılan araştırmalar derlenmiş ve sosyokültürel yapıda yaşanan değişimlerin aileye etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Literatürde yer alan çalışmalarda göç, kentleşme, medya, modern bireyci hayat tarzı, tüketim toplumu ve küreselleşmenin değişimi etkileyen en önemli faktörler olduğu tespit edilmiştir. Özellikle sosyal medya ve diğer iletişim araçlarının Irak'ta kültür ve davranışların değişiminde son derece etkili olduğu görülmüştür. Bunun sonucunda Irak aile yapısının etkileşim ve iletişim biçimlerinde değişimler meydana gelmiştir. Bu durumun toplumun en temel yapı taşı olan aileyi olumsuz etkilediği yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Fakat bu olumsuz değişimlerin etkisini önlemek için henüz önemli bir girişimin olmadığı sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the position of the Iraqi family structure, the sociocultural changes in the social structure are considered in a historical context. Previous research on the subject has been compiled and the impact of changes in the sociocultural structure on the family has been tried to be determined. In the studies published in the literature, it has been determined that migration, urbanization, media, modern individualistic lifestyle, consumer society and globalization are the most important factors affecting change. In particular, social media and other communication tools have been found to be extremely effective in changing culture and behavior in Iraq. As a result, changes have occurred in the interaction and communication forms of the Iraqi family structure. It has been shown by the studies that this situation negatively affects the family, which is the most basic building block of society. However, it has also been concluded that there is no significant attempt yet to prevent the impact of these negative changes.