T.C. Ziraat Bankası'nın tarımsal kredi uygulamaları ve Tokat ili Merkez ilçedeki tarım işletmelerinin bu uygulamalardan yararlanma etkinliği üzerine bir araştırma
A research on agricultural credit practices by T.C. Ziraat Bankası (agricultural bank) and agricultural enterpises that make use of this practice in central borough of Tokat city
  1. Tez No: 84036
  2. Yazar: OSMAN FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET T.C. ZİRAAT BANKASI'NIN TARIMSAL KREDİ UYGULAMALARI VE TOKAT İLİ MERKEZ İLÇEDEKİ TARIM İŞLETMELERİNİN BU UYGULAMALARDAN YARARLANMA ETKİNLİĞİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Osman FIRAT Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Doktora Tezi 1999, 244 Sayfa Danışman : Doç. Dr. Adnan ÇİÇEK Jüri : Prof. Dr. Halil ÇİVİ : Prof. Dr. Kemal ESNGÜN Bu çalışma T.C. Ziraat Bankası'nın tarımsal kredi uygulamaları ve Tokat İli merkez ilçedeki tarım işletmelerinin bu uygulamadan yararlanma etkinliğini kapsamaktadır. Türkiye'de tarımın genel yapısı, kredi uygulamalarının genel durumu belirlendikten sonra, araştırma bölgesindeki işletmelerin yapısal özelliklerinin belirlenmesi, işletme sonuçlarının ortaya konulması ve araştırma bölgesinde tarımsal kredilerden yararlanma sonuçlarının irdelenmesi amaçlanmıştır. Veriler, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile örneğe giren işletmelerden anket yolu ile toplanmıştır. Çalışmada veri yüzdeleri, trend ve khi-kare gibi istatistiki analizlere yer verilerek sonuçlar elde edilmiştir. Tarım işletmelerinde verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılırken, tarım işletmelerinin finans sağlama sorunlarının çözümlenmesi, kredi faizlerinin aşağı seviyelere çekilerek tarımın desteklenmesi ve planlanması sureti ile kaynakların daha etkin kullanılabileceği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : T.C. Ziraat Bankası Tarımsal Üretim Tarımsal Krediler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON AGRICULTURAL CREDIT PRACTICES BY T.C. ZİRAAT BANKASI (AGRICULTURAL BANK) AND AGRICULTURAL ENTERPISES THAT MAKE USE OF THIS PRACTICE IN CENTRAL BOROUGH OF TOKAT CITY Osman FIRAT Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economics Doctorate Thesis 1999, 244 Page Supervisor : Assoc. Prof. Adnan ÇİÇEK Jury : Prof.Dr. Halil ÇİVİ : Prof.Dr. Kemal ESENGÜN This study covers the agricultural credits given by T.C. Ziraat Bankası (the Agricultural Bank) and the agricultural enterprises that make use of that in the Central borough of Tokat City. We have aimed to determine the results of using the agricultural credids in the research area, to reveal the results of the enterprises and the structural specifications of the firus. The data has been accumulated by simple random sampling through questinaire from the firms takegart in the sample. In the analysis the results have been achieved by using search methods such as comparemental, trend and“K”square. It has been determined that the sources can be used more effectively by supporting the agricultural firms and planing them, by pulling the credit interests down, to solve the problems of the firms finding finance while studying to improve the sufficiency of the agricultural firms. Key Words : Agriculture Bank Agricultural Production Agricultural Credits