Kentsel dönüşüm sürecinde asbestli binaların yıkımında oluşan risklerin iki farklı risk metodu ile değerlendirilmesi
Assessment of risks occurring in the demolishment of asbestos containing buildings during the urban transformation process with two different risk methods
  1. Tez No: 840383
  2. Yazar: DİLEK BOZ ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kimyasal maddelere karşı dirençli, yalıtım alanında kullanılan asbest minerali birçok yapıda karşımıza çıkmaktadır. Asbest mineralinin olumsuz etkilerimden ve solunum yolu hastalıklarına sebep olmasından kaynaklı yasaklanmıştır. Asbest mineralinin kullanımı yasaklanmış olsa dahi birçok eski yapıda asbeste rastlamak ve bununla ilgili söküm çalışmalarının devam ettiğini söylemek mümkündür. Tez çalışmamda; ülkemizde gerçekleşen deprem felaketleri sonrası artan kentsel dönüşüm süreçlerinde oluşan asbestin tehlike ve risklerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Kentsel dönüşüm süreçlerinde asbest mineralinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden tehlike ve riskleri incelenmiş olup risk değerlendirme yöntemleri ile kıyaslaması yapılmıştır. Tek bir metot risk analizi ile tesis içerisindeki potansiyel tehlikelerin tümü kapsanması mümkün değildir. Bu çalışmada kullanılan Fine-Kinney ve 5x5 L Matris risk değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması sonucu düzeltici önleyici faaliyetler ile bertarafı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asbestos mineral, which is resistant to chemicals and used in insulation, appears in many structures. It is banned due to the negative effects of asbestos mineral and the fact that it causes respiratory diseases. Even though the use of asbestos mineral is banned, it is possible to find asbestos in many old buildings and dismantling work on it continues. In my thesis work; It is aimed to evaluate the dangers and risks of asbestos formed in the increasing urban transformation processes after the earthquake disasters in our country. The dangers and risks of asbestos mineral in terms of occupational health and safety in urban transformation processes were examined and compared with risk assessment methods. It is not possible to cover all potential hazards within the facility with a single method risk analysis. As a result of the comparison of Fine-Kinney and 5x5 L Matrix risk assessment methods used in this study, corrective and preventive actions and disposal are recommended.