Türkiye'de tarım politikalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Karaman ili örneği
The effect of agricultural policies on economic growth in Turkey: The example of Karaman province
  1. Tez No: 840384
  2. Yazar: ZEYNEP SAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanların beslenme ihtiyacının karşılanması en temelde tarımsal üretim ile mümkündür. Tarım üretiminin insanların, toplumların ve ülkelerin yaşamsal beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak üretimi yapması gerekmektedir. İnsanlar yaşamı için hayati öneme sahip tarım üretimleri risk ortamında gerçekleşmektedir. Risk ortamlarının etkilerini azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için kaliteli, yeterli ve tarımsal üretimde sürdürülebilirlik sağlanmalı, devletler tarafından tarımsal üretim çeşitli araçlarla desteklenmelidir. Tarımsal üretimde risk ortamlarıyla mücadelenin en önemli araçlarından birisi birlikte hareket etmektir. Kooperatifler başta olmak üzere üreticilerin örgütlenmesi şeklinde bir araya gelinmeli ve çözümler üretilmelidir. Tarımsal üreticilerin örgütlenmesi girdi tedariklerinden ürünün pazarlanmasına kadar tarım üretiminin her adımında sektöre yarar sağlayan bir oluşumdur. Tarım üretiminde gelişmiş ülkelerdeki üretici örgütlenmeleri ileri seviyelerdedir. Türkiye'de tarım üretiminde kooperatifleşme ilerlemeler sağlamasına rağmen hala istenilen seviyeye gelememiştir Belirli kurallar çerçevesinde işleyen üretici kooperatiflerin yararları zaman içerisinde yaşayarak görebilirler. Desteklemeler üreticileri yönlendiricidir ve birlikte hareket etmeye sevk etmektedir. Tarım, ekonomide gıda arzında sürekliliği, gıdanın güvenliğini, istihdam, gelir ve dış ticaret açısından önemli bir yer oluşturmaktadır. Tarım politikaları, arz ve talep dengesini sağlamak, sektördeki sorunlarına çözüm bularak ekonomiye katkıda sağlamak gibi amaçları gerçekleştirmeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Meeting people's nutritional needs is basically possible through agricultural production. Agricultural production must produce enough to meet the vital nutritional needs of people, societies and countries. Agricultural production, which is vital for human life, takes place in a risky environment. In order to reduce or completely eliminate the effects of risk environments, quality, sufficient and sustainability in agricultural production should be ensured, and agricultural production should be supported by various means by states. One of the most important tools to combat risk environments in agricultural production is to act together. Producers should come together as organizations, especially cooperatives, and solutions should be produced. The organization of agricultural producers is a formation that benefits the sector at every step of agricultural production, from input supplies to marketing of the product. Producer organizations in developed countries in agricultural production are at advanced levels. Although cooperatives have made progress in agricultural production in Turkey, they have still not reached the desired level. Producers who operate within the framework of certain rules can experience the benefits of cooperatives over time. Supports guide producers and encourage them to act together. Agriculture has an important place in the economy in terms of continuity in food supply, food security, employment, income and foreign trade. Agricultural policies aim to achieve goals such as ensuring the balance of supply and demand and contributing to the economy by finding solutions to the problems in the sector.