Tek ebeveynli ergenlerin duygusal ilişki ve aile kurmaya yönelik bakış açıları
Spouse selection and marriage perspectives of single parent adolescents
- Tez No: 840418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKARÇAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Sosyal Hizmet, Family Planning, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsan yaşamı boyunca toplumun en önemli birimi olan aile zamanla dönüşüme uğramıştır. Sanayileşme ile birlikte günümüze gelen çekirdek aile; belli sebeplerden dolayı anne ve babanın olmadığı, tek ebeveyn ve çocuktan oluşan bir aile modelini oluşturmuştur. Son yıllarda birçok ülkede görüldüğü gibi ülkemizde de tek ebeveynli ailelerin sayısı hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Bu artışla beraber tek ebeveynli aileleri ve tek ebeveynli aile ortamında yaşayan ergen bireyleri anlamak için niteliksel araştırmalara gerek duyulmaktadır. Araştırma Ankara ili Etimesgut ilçesinde yaşayan 15-18 yaş arası 15 tek ebeveynli ergen bireyle yapılmıştır. Araştırmada toplanan veriler araştırmacı tarafından oluşturulan, tek ebeveynli aile ortamında yaşayan ergen bireylerin, partner seçiminde içinde bulunduğu aile ortamının ne derece etkili olduğunun ortaya çıkarılması amaçlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Görüşme öncesinde tek ebeveynli ergenlere araştırma konusuna yönelik bilgilendirmeler yapılmıştır. Daha sonrasında ebeveynlerine de gerekli bilgilendirmeler yapılarak, katılımcılara gönüllü katılım formu imzalatılmış ve ses kaydı yapılması için gerekli onay alınmıştır. Bu araştırmada toplanan verilerin analizinde, nitel veri analiz yöntemlerine uygun olarak içerik analizi prosedürü ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgura göre tek ebeveynli ergen bireylerin aile kurmaya önem verdiği ve aile kurmaya yönelik olumlu bir bakış açısına sahip oldukları görülmüştür. Bu durumda toplum tarafından bireye yüklenilen aile kurma algısının geçerliliğinin devam ettiği görülmektedir. Katılımcıların aile kurmaya yönelik beklentileri huzurlu ve güven inşa edilmiş bir aile ortamıdır. Tek ebeveynli ergen bireylerin aile kurma amaçları arasında mutlu bir yuvaya ve güvenilir bir eş adayına sahip olma istekleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The family, the most important unit of society throughout human life, has been transformed over time. The nuclear family, which has come to the present day with industrialization, has created a family model consisting of a single parent and child, where there is no mother and father for certain reasons. In recent years, as seen in many countries, the number of single-parent families has been increasing rapidly in our country. With this increase, qualitative research is needed to understand single-parent families and adolescents living in single-parent families. The study was conducted with 15 single-parent adolescents aged 15-18 living in Etimesgut district of Ankara province. The data collected in the study was obtained using a semi-structured interview form created by the researcher, which aims to reveal how effective the family environment is in the partner selection of adolescent individuals living in a single-parent family environment. Before the interview, single-parent adolescents were informed about the research topic. Afterwards, the necessary information was given to their parents, the participants were asked to sign a voluntary participation form and the necessary approval was obtained for voice recording. In the analysis of the data collected in this research, it was evaluated with the content analysis procedure in accordance with qualitative data analysis methods. According to the bulgur obtained, it was seen that single-parent adolescent individuals attach importance to establishing a family and have a positive perspective towards establishing a family. In this case, it seems that the perception of establishing a family imposed on the individual by society continues to be valid. The participants' expectations for starting a family are a peaceful and trust-built family environment. Among the goals of single-parent adolescents to start a family, there is the desire to have a happy home and a reliable spouse candidate.