İslam hukukunda akrabalar arası ilişkiler
The relations between relatives in Islamic law
- Tez No: 840419
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İslam Hukukunda akrabalık kan, evlilik ve süt yoluyla oluşmaktadır. İslam Hukuku akrabalık sebebiyle insana bazı alanlarda hak ve toleranslar tanırken; bazı alanlarda insana sorumluluklar yüklemiştir. Örneğin bayana, yakın akraba erkekler ile selamlaşmada ve tokalaşmada ayrıca onların yanındaki giyim-kuşam konusunda tolerans tanırken; eşlerin ebeveynlerinin birbirleri için öz anne-baba konumuna gelmesi sebebiyle onların bakımı konusunda eşlere dini ve ahlaki bir sorumluluk yüklemiştir. Akrabalar arası ilişkilerin devamlılığını ifade eden sıla-i rahimin, herkesin yerine getirmesi gereken dini ve ahlaki bir sorumluluk olduğu Kur'an-ı Kerim ve Sünnet ile sabittir. Sıla-i rahim, manevi yönüyle akrabaya muamelede bulunma; maddi yönüyle akrabaya infakta bulunma şeklinde gerçekleşmektedir. İslam Hukukunda çocuğun bakım ve terbiyesini ifade eden hidane hakkı, genç kızların evlendirme velayeti ve nafaka hakkı, usul ve fürûdan sonra akrabalık sebebiyle asabe ve zevi'l-erhama geçmektedir. Miras hakkına sahip olan yakınlar ise ashabü'l-ferâiz, asabe ve zevi'l-erhamdır. İslam Hukuku töhmet oluşturabileceği sebebiyle eşlerin, usul ve fürûnun birbirlerinin lehine olan şahitliklerini kabul etmezken; diğer akrabaların birbirlerinin lehine olan şahitliklerini kabul etmektedir. Görüldüğü üzere akrabalık kurumu, ahlaki ve hukuki düzenlemeleri de beraberinde getirmektedir. Bu çalışma son yıllarda önemini yitirmek üzere olan akrabalık ilişkilerini canlandırmayı ve insanların akrabalık ilişkilerindeki ahlaki ve hukuki sorumluluklarını yeniden hatırlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In Islamic Law, kinship is formed through blood, marriage and breastfeeding. While Islamic Law grants rights and tolerances to people in some areas due to kinship; It has assigned responsibilities to people in some areas. For example, while allowing women tolerance in greeting and shaking hands with men who are close relatives, as well as in terms of clothing around them; Since the parents of the spouses have become biological parents for each other, it has placed a religious and moral responsibility on the spouses for their care.. It is established by the Holy Quran and Sunnah that sila-i rahim which expresses the continuity of relations between relatives is a religious and moral responsibility that everyone must fulfill.Sıla-i rahim means treating relatives spiritually; In its financial aspect, it is realized in the form of donating money to relatives. In Islamic Law, the right to hidane which refers to the care and upbringing of the child, the marriage custody of young girls and the right to alimony, passes to asabe and zevi'l-erham due to kinship after the procedure and offspring. The relatives who have the right to inherit are ashabü'l-ferâiz, asabe and zevi'l-erham. While Islamic Law does not accept the testimony of spouses and descendants in favor of each other because it may create suspicion; It accepts the testimony of other relatives in favor of each other. As can be seen, the institution of kinship brings with it moral and legal regulations. This study aims to revitalize kinship relations which have been losing their importance in recent years and to remind people of their moral and legal responsibilities in kinship relations.