Brexit sonrası Avrupa Birliği'nin iklim politikalarının küresel açıdan değerlendirilmesi
Global evaluation of the European Union's climate policies after Brexit
  1. Tez No: 840422
  2. Yazar: ZEKİ DOĞUKAN TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ZEYNEP ÖZKURT DÖRDÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Avrupa Ekonomik Topluluğu ile başlayan ve günümüzde genişlemiş yapısıyla dünyanın en büyük siyasi ve ekonomik topluluğu olan Avrupa Birliği'nin Çevre Eylem Faaliyet Programları, iklim ve çevre politikalarının gelişiminde ve çevreci uygulamaların yönlendirilmesinde oldukça etkili olmuştur. Küresel ısınma olgusu ve realitesinin gündeme gelmesiyle iklim değişikliğine karşı mücadelede yine Avrupa Birliği öncülüğünde uluslararası alana taşınmış ve dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri haline gelmiştir. Bir anlamda Kıta Avrupası ve özelde Avrupa Birliği iklim değişikliği ve küresel ısınmanın sadece bugünü değil gelecek nesilleri ve topyekün Dünyayı tehdit edeceğini ilk fark eden aktör olmuştur. Avrupa Birliği içinde Birleşik Krallık'ın da bulunduğu güçlü yapısıyla iklim değişikliği ile ilgili uluslararası tüm çabaların bir anlamda lokomotifi durumunda olmuştur. Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği bir bütün olarak hem Kyoto Protokolü hem de Paris İklim Antlaşması'nın oluşum süreçlerinde aktif rol oynamışlardır. Avrupa Birliği'nin genel siyaseti bugün çevre ve iklim politikalarını dikkate alan bir çerçeve çizmektedir. Brexit süreci ise Avrupa Birliği'nin tarihsel gelişiminde büyük bir öneme sahiptir. Zira Avrupa Birliği'nin enerji politikaları ve iklim değişikliğine karşı mücadelesinde Birleşik Krallık önemli bir faktör olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Birleşik Krallık 2016'da gerçekleştirilen referandum (Brexit) ile Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı almasıyla Avrupa Birliği'ni hem siyasi hem de ekonomik açıdan zayıflatmış, kendi enerji ve iklim politikaları alanında ise büyük değişikliklerin olacağı sinyalini vermiştir. Bu bağlamda Brexit sonrasında Birleşik Krallık enerji ve iklim politikalarında tek başına karar alabilme özgürlüğüne sahip olurken, Avrupa Birliği ise bu aktif üyesinden mahrum kalmakla iklim değişikliğine karşı mücadelesinde tüm üye devletlerle birlikte öncülük rolünü elinde tutmayı hedeflemiştir. Ancak Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği iklim değişikliği mücadelesinin en önemli uluslararası çerçevesi olan Paris İklim Antlaşması'nın da tarafı durumundadır. Bu tez kapsamında, 1950'li yıllardan günümüze dek Avrupa Birliği için önem arz eden, çevre ve iklim politikaları irdelenerek, Brexit sonrası Avrupa Birliği'nin iklim politikalarının küresel açıdan değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Environmental Action Activity Programs of the European Union, which started with the European Economic Community and is the largest political and economic community in the world with its enlarged structure today, have been very influential in the development of climate and environmental policies and in directing environmental practices. With the emergence of the phenomenon and reality of global warming, the fight against climate change has been moved to the international arena under the leadership of the European Union and has become one of the most important agenda items in the world. In a sense, Continental Europe and the European Union in particular have been the first community of countries to realize that climate change and global warming will threaten not only the present but also future generations and the whole world. With its strong structure, which includes the UK in the European Union, it has been the locomotive of all international efforts on climate change. The UK and the European Union as a whole played an active role in the formation processes of both the Kyoto Protocol and the Paris Climate Agreement. The general policy of the European Union draws a framework that takes environmental and climate policies into account. The Brexit process has been an important stop in the journey to the European Union. As a result of research, it has been revealed that the UK is an important factor in the European Union's energy policies and its fight against climate change. With the decision to leave the European Union with the referendum (Brexit) held in 2016, the UK weakened the European Union both politically and economically, and signaled that there would be major changes in its own energy and climate policies. As a result of Brexit, the UK is advancing with its own roadmap in the fight against climate change. While the UK, which left the European Union, has the freedom to make decisions on its own energy and climate policies, this is also true for the European Union. As an island nation, the UK has had the freedom to continue to play an active role in the fields of energy and climate policy. By being deprived of this active member, the European Union aimed to keep its leading role together with all member states in its fight against climate change. However, the UK and the European Union are also parties to the Paris Climate Agreement, which is the most important international framework for the fight against climate change. This agreement has somehow been a factor that determines and affects the UK's targets on climate change and carbon emissions. Within the scope of this thesis, while researching the environmental and climate policies, which have been important for the European Union since the 1950s, the climate policies of the European Union after Brexit were evaluated and examined from a global perspective.