Tüketici etnosentrizmi ve marka bağlılığı arasındaki ilişkide materyalizmin düzenleyicilik rolünün incelenmesi
Analyzing the moderator role of materialism in the relationship between consumer ethnocentrism and brand loyalty
  1. Tez No: 840423
  2. Yazar: TAYİBE ASLIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, tüketici etnosentrizmi ve küresel ölçekte en iyi bilinen kahve dükkânı zincirlerinden birine karşı geliştirilen marka bağlığı arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin materyalizm seviyesine farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan çoklu veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Bir sosyal medya platformunda hazırlanan anket sorularına verilen cevaplar araştırmanın verilerini oluşturmaktadır. 405 kişinin katıldığı bu araştırmanın sonuçlarına göre materyalizmin marka bağlılığı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca kadınların marka bağlılığının erkeklerin marka bağlılığından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öte yandan materyalizm ve marka bağlılığı ise gelir ve yaş gruplarına göre anlamlı biçimde farklılaştığı gözlenmiştir. Bununla beraber tüketici etnosentrizmi ve marka bağlılığı arasındaki ilişki yüksek materyalizm grubunda negatif, düşük materyalizm grubunda ise pozitif olarak tespit edilmiş fakat bu ilişkinin her iki grup arasında istatistiki açıdan anlamlı biçimde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda düşük gelir grubundaki bireylerin materyalizm ve marka bağlılığı ölçeklerinde daha yüksek puanlar alması, bireylerin tüketici etnosentrizmini etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine whether consumer ethnocentrism and brand loyalty to one of the most well-known coffee shop chains have a different relationship depending on the degree of materialism. One of the qualitative research methodologies, collecting multiple data, was used in this study. The research's data consists of responses to survey questions that were produced using a social media platform. The findings of this study, which involved 405 participants, showed that materialism significantly and favorably impacted brand loyalty. Additionally, it has been found that women are more brand loyal than males are. On the other hand, it was found that there were notable differences in materialism and brand loyalty between age and income categories. However, it was found that there was no statistically significant difference between the two groups in the relationship between consumer ethnocentrism and brand loyalty, which was shown to be positive in the low materialism group and negative in the high materialism group. According to this study, people's individual impact on consumer ethnocentrism is demonstrated by the fact that those in the low-income group score higher on the materialism and brand loyalty scales.