A research on the relationship between ethnocentrism and online shopping addiction with the intention to buy domestic and foreign fast-fashion
Yerli ve yabancı hızlı moda satın alma niyetiyle alışveriş bağımlılığı ve etnosentrizm ilişkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 762639
- Danışmanlar: PROF. DİDEM ZEYNEP BAYAZIT, PROF. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Etnosentrizm, kişinin kendi kültürünü diğer kültürlerden üstün görmesi olarak tanımlanabilir. Bu araştırmada etnosentrizmin mevcut koşullara göre (pandemi, ekonomik kriz, ülkeler arası çatışma v. b.) değişip değişmediğinin, bunun alışveriş bağımlılığı ile nasıl bir etkisi olduğunun ve pandeminin Türk tüketicisinin yerli ve yabancı hızlı moda markası satın alma niyetini nasıl etkilediği incelenmiştir. Veriler, anket yoluyla 304 katılımcıdan çevrimiçi olarak toplanmıştır. Satın alma niyeti ölçeği araştırmasının sonucu, katılımcıların ürünün yerli mi yoksa yabancı mı olduğunu önemsemediklerini göstermektedir. Satın alma niyeti ölçeği sonucuna rağmen etnosentrizm ölçeği sonuçlarında, Türk insanının orta ila yüksek düzeyde etnosentrizm derecesine sahip olduğu görülmektedir. Çevrimiçi alışveriş bağımlılığı ölçeğine bakıldığında katılımcıların geri çekilme, tolerans ve nüks düzeylerinin alışveriş bağımlılıklarını yüksek düzeyde etkilediği görülmektedir. Satın alma niyeti ölçeğinin istatistiksel sonuçlarına göre katılımcıların yerli veya yabancı marka fark etmeksizin alışveriş yapabildikleri görülmektedir, ancak katılımcılara açık uçlu soru metodu ile hangi markayı daha çok tercih ettikleri sorulduğunda yerli hızlı moda markasını tercih ettiklerini sözlü olarak ifade ettikleri belirlenmiştir. Bu açık uçlu soruya verdikleri cevap, katılımcıların etnosentrizm düzeylerinin orta ila yüksek düzeyde olmasıyla desteklenebilir. Katılımcıların yaş ve etnosentrizm düzeylerine bakıldığında 26-35 yaş arasındaki genç katılımcıların, yaş grupları arasında en yüksek etnosentrizm düzeylerine sahip oldukları görülmektedir. Daha önce yayınlanmış birkaç çalışma Türk halkının, özellikle de genç nüfusun etnosentrik olmadığını gösterse de, bu çalışmada orta ila yüksek düzeyde etnosentrizm gösterenlerin genç nüfustan olduğu görülmektedir. Tüketici satın alma niyetini etkileyen etnosentrizm ile çevrimiçi alışveriş bağımlılığı arasındaki ilişki incelendiğinde duygu düzenleme alışveriş bağımlılığının etnosentrizm düzeyi ile anlamlı bir ilişkisi olduğu görülmektedir. Bahsi geçen sonuçlar değerlendirildiğinde, ekonomik durumların ve pandemi koşullarının etkisinin olabileceği yargısı güçlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ethnocentrism can be defined as seeing one's own culture superior to other cultures. In this study, it has examined whether ethnocentrism has changed according to current conditions (pandemic, economic crisis, conflict between countries, etc.), how this has an effect on shopping addiction, and how the pandemic affects the Turkish consumer's intention to buy domestic and foreign fast fashion brands. Data were collected from 304 participants online via a questionnaire. The result of the purchase intention scale research shows that the participants do not care whether the product is domestic or foreign. Despite the result of the purchase intention scale, it is seen that Turkish people have a moderate to high degree of ethnocentrism in the results of the ethnocentrism scale. When the online shopping addiction scale is examined, it is seen that the withdrawal, tolerance, and relapse levels of the participants affect their shopping addictions at a high level. According to the statistical results of the purchase intention scale, it is seen that the participants can shop regardless of domestic or foreign brand, but when the participants were asked which brand they preferred more with the open-ended question method, it was determined that they verbally stated that they preferred the domestic fast fashion brand. Their answer to this open-ended question can be supported by the moderate to high ethnocentrism levels of the participants. When the age and ethnocentrism levels of the participants are examined, it is seen that the young participants between the ages of 26-35 have the highest ethnocentrism levels among the age groups. Although several previously published studies have shown that Turkish people, especially the young population, are not ethnocentric, those with moderate to high levels of ethnocentrism in this study appear to be from the young population. When the relationship between ethnocentrism, which affects consumer purchase intention, and online shopping addiction is examined, it is seen that emotion regulation shopping addiction has a significant relationship with the level of ethnocentrism. When the aforementioned results are evaluated, the judgment that economic conditions and pandemic conditions may have an effect becomes stronger.