Onlıne yemek siparişi işletmelerinin çok kriterli karar verme yöntemlerine göre değerlendirmesi
Evaluation of online food ordering enterprises according to multi-criteria decision-making methods
  1. Tez No: 840434
  2. Yazar: ÖZLEM AKYÜZ KANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞIR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerinden TOPSIS ve WASPAS yöntemleri kullanılarak online yemek siparişi işletmeleri değerlendirmiştir. Online yemek siparişi hizmeti veren işletmelerin araştırmak, kullanıcıların deneyimlerinden yola çıkarak bu işletmeler arasında karar vericilere yol göstermek, yemek sipariş eden kullanıcıların hangi kriterlere göre bu işlemi gerçekleştirdiklerini tespit etmek ve nihayetinde pozitif ideal çözüme ulaştıracak işletmeyi seçilebilmek amaçlanmıştır. Araştırma mobil uygulama veya internet sitesi aracılığıyla yemek siparişi veren 15-55 yaş aralığındaki tüketicileri ve yemek sipariş ederken en çok tercih ettikleri üç işletmeyi kapsamaktadır. Tüketicilerin online yemek siparişi verirken hangi kriterleri göz önünde bulundurduğu ve daha çok hangi işletmeleri tercih ettiklerini öğrenmek için 50 kişi ile anket ve yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlara göre TOPSIS ve WASPAS yöntemlerinde kullanılacak kriterler ve alternatifler belirlenmiştir. TOPSIS ve WASPAS yöntemlerinin uygulama sonuçlarına göre Getir Yemek en çok tercih edilen online yemek siparişi işletmesi olarak belirlenmiştir. Getir Yemek'i ön plana çıkaran üstünlükleri besinlerin tazeliği ve güvenliği, yemeğin tadı ve lezzeti, işletmenin mobil uygulaması ile web sitesinin kullanım kolaylığı konularında başarılı olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, online food ordering enterprises were evaluated using TOPSIS and WASPAS methods, one of the multi-criteria decision-making methods. The purpose of the study is to investigate and evaluate the enterprises providing online food ordering services. It is aimed to guide the Deciders among these businesses based on the experiences of the users, to determine which criteria the users who order food have carried out this operation by taking into account, and to be able to choose the business that will ultimately lead to a positive ideal solution. The research covers consumers between the ages of 15-55 who order food via a mobile application or website and the three businesses they prefer the most when ordering food. A survey and face-to-face interviews were conducted with 50 people to find out which criteria consumers take into account when ordering food online and which businesses they prefer more. According to the results, the criteria and alternatives to be used in TOPSIS and WASPAS methods have been determined. According to the application results of TOPSIS and WASPAS methods, Getir Yemek has been determined as the most preferred online food ordering business. The advantages that make Getir Yemek stand out are the freshness and safety of the food, the taste and flavor of the food, the success of the business in terms of the ease of use of the mobile application and the website.