Türk sanayiinde kadının rolü: Karşılaşılan problemler ve çözümleri üzerine fenomenolojik değerlendirme
The role of women in Turkish industry: A phenomenological evaluation on the problems encountered and their solutions
- Tez No: 840450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de sanayide kadınların rolü, zaman içinde değişmiş olsa da hala birçok farklı sektörde ve pozisyonda önemli bir etkiye sahiptir. Kadınların sanayideki rolleri şu şekilde sıralanabilmektedir:“İşgücüne Katılım”,“Yönetim ve Liderlik”ve“Teknoloji ve Mühendislik”. Kadınlar, mühendislik, bilgisayar bilimi ve teknoloji alanlarında çalışarak sanayi sektörünün teknik yönlerine katkı sağlamaktadır. Kadınlar, sanayi sektöründe eğitim ve gelişim alanlarında görev alarak çalışanların becerilerini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Kadınlar, ürün tasarımı, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarında önemli bir rol oynayabilmektedirler. Şartlar elverdiğinde kreatif bakış açısı ile harikulade işler başarmaktadırlar. Türkiye'de çalışma hayatının içerisindeki sanayi başlığı altında bulunan sanayide kadının rolünü araştırarak, kadınların iş ortamlarında karşılaştıkları sorunları irdelemek ve çözüm yolları ile ilgili düşünce ortaya koymak. Bu çalışma ile sanayide kadınların karşılaştıkları sorunların taraflarının da faydalanabileceği öneriler sunmak. Çalışmada uygulanan metodoloji, fenomenolojik uygulamadır. Alanında uzman kadınlardan, sanayide yaptığı çalışmalar ile alanlarında söz sahibi olmuş kişilerin değerlendirmeleri ile kadınların sanayideki rollerine ilişkin sorunları ve çözümleri ortaya koymuştur. Çalışmanın neticesinde, görüşmelerden elde edilen bilgiler ışığında kanun yapıcılara, akademiye ve iş dünyasına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the role of women in industry in Turkey has changed over time, they still have a significant impact in many different sectors and positions. The roles of women in industry can be listed as follows:“Workforce Participation”,“Management and Leadership”and“Technology and Engineering”. Women contribute to the technical aspects of the industrial sector by working in engineering, computer science and technology. Women help improve the skills of employees by taking part in training and development in the industrial sector. Women can play an important role in product design, innovation and R&D studies. When the conditions allow, they achieve wonderful things with their creative perspective. To investigate the role of women in industry, which is under the title of industry in working life in Turkey, to examine the problems that women face in business environments and to put forward ideas about solutions. With this study, we aim to offer suggestions that can benefit the parties involved in the problems faced by women in the industry. The methodology applied in the study is phenomenological application. It has revealed the problems and solutions regarding the roles of women in the industry, with the evaluations of women who are experts in their fields and who have a say in their fields with their work in the industry. As a result of the study, recommendations were made to lawmakers, academia and the business world in the light of the information obtained from the interviews.