Erken Cumhuriyet döneminde köycülük ve halkevlerinin köycülük faaliyetleri (1932-1951)
Peasalism and peasant activities of public houses in the early Republican period (1932-1951)
- Tez No: 840449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Millî Mücadele'nin başarıyla sona ermesinin ardından siyasî, sosyo-kültürel ve iktisadî bakımdan bazı reformlar gerçekleştirildi. Ancak 1930'ların başlarında yaşanan bazı gelişmelerle halkın çoğunun yapılan reformları içselleştirmediği anlaşıldı. Bu nedenle yeni rejimin ilkelerini ve bu doğrultuda gerçekleştirilen reformları halka anlatacak ve benimsemelerini sağlayacak kurumlara ihtiyaç duyuldu. 1932 yılında halkevleri işte bu temel ihtiyacı karşılamak için kuruldu. Halkevlerinin Atatürk'ün halkçılık ilkesini de pratiğe geçiren kurumlar oldu. Bu doğrultuda halkevleri halk ile yeni kurulan rejim arasında bir köprü görevi gördü ve kadın-erkek, yaşlı-genç, köylü-şehirli birçok kişiyi çatısı altında toplayarak millî bir halk örgütlenmesi haline geldi. Halkevleri kısa bir süre içinde ülkenin her yerine yayıldı ve kapatıldıkları sırada sayıları 478'e kadar yükselmişti. Halkevlerinin faaliyette bulunduğu dönem içerisinde Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğu kırsalda yaşamaktaydı. Bu nedenle halkevlerinde faaliyet gösteren dokuz şuben biri de köycülük şubesiydi. Söz konusu şubelerin temel vazifesi ise Cumhuriyet'in temel değerlerini köylülere benimsetmek, köyde gerçekleştirilmek istenen iktisadî ve sosyo-kültürel kalkınma hamlesine katkıda bulunmaktı. Bahsedilen şubelerden ayrıca köylü-şehirli kaynaşmasını sağlaması beklenmekteydi. Bu çalışmada halkevlerinin köycülük alanında gerçekleştirdiği çalışmalar merkeze alınmıştır. Giriş ve dört ana bölümden oluşan tezin giriş kısmında halk, halkçılık, köy ve köycülük kavramlarını açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde Osmanlı Devleti'nde ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında köycülük konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde halkevlerinin kuruluşu, idari yapısı, gelişimi ve kapatılmasına ana hatlarıyla değinilmişti. Üçüncü bölümde, köycülük şubelerinin kuruluşu, idari yapısı ve üyeleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise köycülük şubelerinin sosyal yardım çalışmaları, köy gezileri, eğitim, kültür, sağlık, tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirdiği etkinlikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the conclusion of the Turkish War of Independence; some political, socio-cultural, and economic reforms were implemented. However, with certain developments in the early 1930's, it became evident that the majority of the people did not internalized these reforms. Therefore, the necessity arose for institutions tasked with explanation the principles and reforms of the New Regime and facilitating their comprehension. In 1932,“Halkevleri”(People's Houses) were established to meet these fundamental needs, and became a proactive step towards implementing one of the main principles of Atatürk: Populism. In this way, Halkevleri served as a bridge between the public and the newly established regime by bringing together individuals of various demographics—women and men, old and young, rural and urban—under their roof, thereby evolving into a social and national organization. In a short period, Halkevleri rapidly spread nationwide, reaching a total of 478 locations by the time of their closure. During that period of time, the majority of the Turkish population resided in rural areas. Consequently, one of the nine branches in the Public's Houses was dedicated to Rural Development. The primary objectives of all these branches were to instil the fundamental values of the Republic amongst the rural populace and contribute to their economic and socio-cultural development. Moreover, these branches were expected to aid to the integration of rural and urban population. In this study, the initiatives undertaken by People's Houses for Rural Development have been established as the foundational basis. In the“Introduction”and the subsequent four main sections of this thesis, an exploration and elucidation of the concepts related to“the Public,”“Populism,”“Village,”and“Rural Development”are undertaken. In the first chapter, information has been provided regarding the efforts made for 'rural development' during the Ottoman Empire and the Early Republican Period. In the second chapter, a concise overview was provided regarding the establishment, administrative structure, development, and eventual closure of the Halkevleri. In the third chapter, information has been provided regarding the establishment, administrative structure, and membership of the“Rural Development”branches. In the fourth and final chapter, the social services and activities undertaken by the“Rural Development Branches,”such as rural tours, education, culture, health, agriculture, and husbandry are examined.