Dijital platformlarda belgesel sinemanın dönüşümü: Blu TV'de yayınlanan Pavyon belgeseli örneği
The transformation of documentary filmmaking on digital platforms: The example of the Pavion broadcast on Blu TV
- Tez No: 840451
- Danışmanlar: DOÇ. BURCU NEHİR HALAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sinema 1900'lü yıllarda kitlelerle buluşmaya başladığında ilk olarak belgesel film formatında gösterildi. Sinema yaygınlaştıkça belgesel sinema da kendi dilini geliştirmeye ve alt türlerini oluşturmaya başladı. Sinemanın gelişimi de endüstri devriminden başlayarak sürekli yol kat eden teknolojik gelişmelerle paralel ilerledi. Analog film teknolojisi yerini, analog video teknolojisine daha sonra ise dijital video teknolojisine bıraktı. Bu gelişmeler belgesel sinemacılar açısından olumlu olarak karşılandı. Dünya çapında film yapımı belgesel sinemacılar için daha az maliyetli hale geldi. Bunun bir yansıması olarak da belgesel sinemacılar daha bağımsız, daha özgün içerikli belgeseller üretmeye odaklanabilir hale geldi. Dijital devrimle birlikte dijital yayıncılık da geleneksel yayıncılığa alternatif olarak ortaya çıkınca belgesel sinemacıların çalışmalarını gösterebilecekleri yeni bir mecra oluşmuş oldu. Bu çalışmada, bu yeni dijital mecralardan biri olan BluTV örnek platform olarak seçilmiş, 2019 yılında bu platformda yayınlanan Pavyon isimli belgesel dizisi incelenmiştir. Dizinin yayınlamasından sonraki başarısı, sonrasında dijital platformların belgesel sinema içeriklerine bakışı üzerinde durulmuş, ayrıca dizinin teknik ve yapısal açıdan değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma kapsamında Blu TV eski İçerik Yöneticisi Sarp Kalfaoğlu, Blu TV Belgesel İçerik Sorumlusu Dilan Karadağ ve Pavyon dizisinin Yönetmeni Sami Öztürk ile röportaj yapılarak dijital platformların belgesel sinemaya olan etkisi bu alanda aktif olarak yer alan isimlerin görüşleriyle birlikte ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Documentary films were the first to be shown when cinema began to meet the masses in the 1900s. As cinema became more widespread, documentary cinema began to develop its own language and sub-genres. The development of cinema has progressed in parallel with the technological developments that have made continuous progress starting from the industrial revolution. Analog film technology was replaced by analog video technology and later by digital video technology. The documentary filmmakers welcomed these developments positively and worldwide film production became less costly. As a result, documentary filmmakers could focus on producing more independent documentaries with more original content. Digital broadcasting emerged as an alternative to traditional broadcasting with the digital revolution, creating a new medium for documentary filmmakers to show their projects. In this study, BluTV, one of these new digital media platforms, was selected as a sample platform and the documentary series Pavyon, which was screened on this platform in 2019, was analyzed. The success of the series after its release, as well as the view of digital platforms towards documentary cinema content afterwards, were emphasized, and the series was also evaluated technically and structurally. As part of the research, Blu TV former Content Manager Sarp Kalfaoğlu, Blu TV Documentary Content Officer Dilan Karadağ and the Director of Pavyon series Sami Öztürk were interviewed and the impact of digital platforms on documentary cinema was revealed together with the opinions of the names actively involved in this field.