Yetişkinlerde akdeniz diyetine uyum ile uyku kalitesi ve depresyon, anksiyete, stres arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adherence to the mediterranean diet and sleep quality and depression, anxiety, stress in adults
- Tez No: 840452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN AYTUĞ YÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kronik hastalık riski açısından en sağlıklı diyetlerden biri olarak kabul edilen Akdeniz diyeti ile çeşitli vitamin ve mineraller, çoklu doymamış yağ asitleri ve fenolik bileşikler yüksek miktarda alınabilmektedir. Bu diyet bileşenlerinin kronik hastalıkların yanında mental sağlık ve uyku kalitesi üzerinde de olumlu etki gösterebileceği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı yetişkinlerde Akdeniz diyetine uyum ile depresyon, anksiyete, stres ve uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu çalışma 18-64 yaş arasındaki gönüllü yetişkin bireylerle çevrimiçi olarak yürütülmüştür. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, vücut ağırlıkları ve boy uzunluklarını sorgulayan sorulara ek olarak Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği, Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği (DASS 21) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)'ni içeren bir anket formu uygulanmıştır. Veriler SPSS 26.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan 372 bireyin % 34.4'ü erkek (n=128), %65.6'sı kadın (n=244) olup yaş ortalaması 34.72±7.54 yıldır. Katılımcıların beden kütle indekslerine göre %5.1'i zayıf; %52.4'ü normal, %30.9'u fazla kilolu ve %11.6'sı obez grupta yer almaktadır. Bireylerin %64.8'inin (n=241) Akdeniz diyetine düşük uyum, %28.8'inin (n=107) orta uyum, %6.4'inin (n=24) yüksek uyum sağladığı tespit edilmiş olup kadınların Akdeniz diyetine uyumu erkeklerden anlamlı olarak daha yüksektir (p=0.000). DASS-21 ölçeğinin stres, anksiyete ve depresyon puanlarına göre bireylerin yarıdan fazlası normal aralıkta (sırasıyla %67.2; %54.3 ve % 52.1) olup kadınların DASS-21 skorları tüm parametrelerde erkeklere göre istatistiksel olarak daha yüksektir (p=0.000). Ayrıca PUKİ'ye göre katılımcıların %77.4'ünün kötü uyku kalitesine sahip olduğu belirlenmiştir. Akdeniz diyetine yüksek uyum ile aksiyete, stres ve PUKİ puanları arasında negatif yönlü bir ilişki görülse de bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Depresyon puanı ile Akdeniz diyetine uyum arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise MEDAS toplam puanının anksiyete üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür (p=0.015). Sonuç olarak bu çalışmada yetişkinlerde Akdeniz diyetine uyum ile depresyon, anksiyete varlığı ve uyku kalitesi arasında potansiyel bir ilişki bulunabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various vitamins and minerals, polyunsaturated fatty acids, and phenolic compounds can be taken in high amounts with the Mediterranean diet, which is considered one of the healthiest diets in terms of chronic disease risk. It is known that these dietary components can have a positive effect on mental health and sleep quality as well as chronic diseases. The aim of this study is to evaluate the relationship between adherence to the Mediterranean diet and depression, anxiety, stress and sleep quality in adults. This study was conducted online with adult volunteers between 18-64 years. In addition to the questions about the socio-demographic characteristics, body weight, and height of the participants, a questionnaire including the Mediterranean Diet Adherence Scale, Depression-Anxiety-Stress Scale (DASS-21), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) was applied. The data were analyzed with the SPSS 26.0 statistical program. Of the 372 individuals participating in the study, 34.4% were male (n=128), and 65.6% were female (n=244), with a mean age of 34.72±7.54 years. According to the body mass index of the participants, 5.1% were underweight; 52.4% were normal, 30.9% overweight and 11.6% obese group. It was determined that 64.8% (n=241) of the individuals had low adherence to the Mediterranean diet, 28.8% (n=107) had medium adherence, and 6.4% (n=24) had high adherence, and the adherence of women to the Mediterranean diet was significantly higher than that of men (p=0.000). According to the stress, anxiety, and depression scores of the DASS-21 scale, more than half of the individuals were in the normal range (67.2%, 54.3%, and 52.1%, respectively), and the DASS-21 scores of men were statistically higher than women in all parameters (p=0.000). In addition, according to the Pittsburgh Sleep Quality Index, 77.4% of the participants were found to have poor sleep quality. The anxiety, stress, and PUKI scores of the participants with high adherence to the Mediterranean diet were lower than those with low adherence to the Mediterranean diet, and this difference was not statistically significant (p>0.05). No statistically significant correlation was observed between depression score and adherence to the Mediterranean diet. According to the regression analysis, MEDAS total score had a significant effect on anxiety (p = 0.015). As a result, this study has shown a potential relationship between compliance with the Mediterranean diet and the presence of depression, anxiety and sleep quality in adults.