Yetişkinlerde sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum, akdeniz diyetine uyum ve kan biyokimyasal parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between attitudes towards healthy eating, adherence to mediterranean diet and blood biochemical parameters in adults
  1. Tez No: 780919
  2. Yazar: MELİKE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yüksek miktarlarda zeytinyağı, meyve, sebze, tahıl, kurubaklagil ve kabuklu yemiş, orta miktarda balık ve süt ürünleri, az miktarda et ve et ürünleri tüketimini teşvik eden Akdeniz diyetinin çeşitli mekanizmalar aracılığıyla sağlık üzerinde koruyucu etkileri bulunmaktadır. Bu çalışma yetişkin bireylerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ve Akdeniz diyetine uyumlarının kan biyokimyasal parametreleri (açlık kan glukozu, HbA1c, trigliserit, total, HDL ve LDL-kolesterol, AST, ALT ve kreatinin) ve antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, BKİ, bel/boy oranı, vücut yağ ağırlığı ve yüzdesi) ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla 15 Aralık 2021-15 Haziran 2022 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Belediyesi Engelsiz Yaşam ve Dayanışma Merkezi'ne diyetisyen hizmeti için başvuran 20-64 yaş arası 120 (30 erkek, 90 kadın) gönüllü birey ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılan bireylere sosyodemografik özelliklerini, beslenme alışkanlıklarını, öğün düzeni ve sıklıklarını irdeleyen 48 soruluk anket formu, besin tüketim sıklığı, 14 sorudan oluşan Akdeniz diyeti uyum ölçeği, 21 sorudan oluşan sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean diet has protective effects on health through various mechanisms. This study was carried out to evaluate the relationship of adult individuals attitudes towards healthy eating and adherence to the Mediterranean diet with blood biochemical parameters (fasting blood glucose, HbA1c, triglyceride, total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, AST, ALT and creatinine) and anthropometric measurements (body weight, height, BMI, waist/height ratio, body fat weight and percentage). The study was conducted with 120 volunteers (30 men, 90 women) aged 20-64 who applied to Gaziosmanpaşa Municipality Barrier-Free Life and Solidarity Center for dietitian service between 15 December 2021-15 June 2022. Questionnaire with 48 questions examining sociodemographic characteristics, eating habits, meal order and frequency, frequency of food consumption, Mediterranean diet compliance scale consisting of 14 questions, and attitude scale of 21 questions regarding healthy eating were applied to the individuals participating in the study by face to face interview method.