Fazla kilolu ve obez yetişkinlerde akdeniz diyeti, vücut kompozisyonu ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between the mediterranean diet, body composition, and sleep quality overweight and obese adults
  1. Tez No: 990446
  2. Yazar: EZGİ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM PERSİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, fazla kilolu veya obez yetişkinlerde Akdeniz diyetine uyum düzeyi, uyku kalitesi ve vücut kompozisyonu arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma 225 katılımcı ile gerçekleştirilmiş olup, sosyodemografik özellikler, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler, Akdeniz diyet modeline uyum düzeyi ve uyku kalitesi değerlendirilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun Akdeniz diyetine uyum düzeyi düşük veya orta düzeyde olup, yalnızca %7,6'sı yüksek uyum göstermiştir. Akdeniz diyetine uyum düzeyi arttıkça beden kütle indeksi azalmıştır (p<0,05). Akdeniz diyetine yüksek düzeyde uyumu olan katılımcıların tükettiği günlük protein, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri gibi besin ögelerini daha yüksek miktarda tükettikleri ve diyetlerinde omega-3/omega-6 oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %46,2'sinin uyku kalitesinin düşük olduğu, 7 saatten az uyku süresine sahip olan %32'sinin uyku kalitesinin daha düşük olduğu bulunmuştur (p<0,05). Akdeniz diyetine uyum düzeyi ile uyku kalitesi ilişkili bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, Akdeniz diyetine uyum düzeyinin artmasının vücut kompozisyonu ve beslenme kalitesine katkı sağlayabileceği belirlenmiştir. Bu konuda yapılacak daha fazla sayıda araştırma, literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between adherence to the Mediterranean diet, sleep quality, and body composition in overweight or obese adults. The study included 225 participants, and sociodemographic characteristics, dietary habits, anthropometric measurements, adherence to the Mediterranean diet, and sleep quality were evaluated. The majority of participants had low to moderate adherence to the Mediterranean diet, with only 7.6% showing high adherence. As adherence to the Mediterranean diet increased, body mass index decreased (p<0.05). Participants with high adherence to the Mediterranean diet consumed higher amounts of nutrients such as daily protein, monounsaturated and polyunsaturated fatty acids, and had a higher omega-3/omega-6 ratio in their diets. 46.2% of participants reported poor sleep quality, with 32% having less than 7 hours of sleep (p<0.05). No correlation was found between adherence to the Mediterranean diet and sleep quality (p>0.05). In conclusion, it has been determined that increased adherence to the Mediterranean diet may contribute to body composition and nutritional quality; further research will contribute to the literature.