Kontrollü ilaç salımı için kollajen temelli nanobaloncuklar
Collagen based nanobubbles for controlled drug release
- Tez No: 840466
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Nanobaloncuklar temel olarak, taşınan ilacın hedeflenen bölgeye yapısal kararlılığını ve dağıtımını artırmak için tasarlanmış nano-boyutlu baloncuklardır. Küçük boyutları nedeniyle kan dolaşımından istenilen bölgeye nüfuz edebilirler. Baloncukların yapısı, içinde bir dış kabukla çevrili gaz içerir. Literatürde nanobaloncuklar için girişimsel olmayan, hedeflemeli ilaç salım sistemlerini içeren çalışmalar bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında sulu ortamda çözünürlüğü düşük olan ve düşük dozlarda toksik etki göstermeyen perfloropentan (PFP) gazı iç dolgusu olarak kullanılmıştır. İlaç yüklü nanobaloncuklar, ultrasonun etkisi ile patladığında, hücre yüzeylerinde geçici gözenekler oluşmasına neden olur ve taşıdıkları ilacın hücreye alımını artırır. Bu çalışmada, iyi bilinen doğal bir protein olan kollajeninin biyolojik olarak parçalanabilirliği ve mükemmel biyouyumluluğu, lenf kanseri tedavisinde kullanılan ibrutinibin salınması için nanobaloncuklar hazırlamak üzere kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda taramalı elektron mikroskobu (SEM), Fourier dönüşümlü infrared-azaltılmış toplam yansıma (FTIR-ATR), ışık mikroskobu ve zeta-boyut ve yük analizi teknikleri kullanılarak karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Çeşitli ilaç dozlarında hazırlanan kollajen nanobaloncukların salım çalışmaları, diyaliz membranı kullanılarak farklı pH (5,5-7,4) ve sıcaklık (4,0-40,0oC) aralığında bir Franz hücresinde gerçekleştirilmiştir. Kollajen nanobaloncuklar ile yapılan salım deneylerinde, pH 7,4'te ilacın yaklaşık %70'inin 6 gün içerisinde salındığı gözlemlenirken, ultrason ile kollajen nanobaloncukların patlatılması ile aynı sonuca 24 saatte ulaşıldığı görülmüştür. Aynı zamanda, sentezlenen nano-baloncukların etkinliğini göstermek için bir sitotoksisite çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanobubbles are basically nanosized bubbles designed to increase the structural stability and distribution of the transported drug to the targeted site. Due to their small size, they can penetrate into the desired area from the bloodstream. The structure of the bubbles contains gas inside, surrounded by an outer shell. There are studies in the literature that include non-invasive, targeted drug delivery systems by using nanobubbles. In this thesis study, perfluoropentane (PFP), which has low solubility in aqueous media and does not show toxic effects at low doses, is used as a gaseous filler. When drug-loaded nanobubbles burst into a cavity with the effect of ultrasound, they cause temporary pores to form on the cell surfaces and increase the cellular uptake of the loaded drug. In this study, because of the biodegradability and excellent biocompatibility, a well known protein, collagen was used to prepare nanobubbles for the release of Ibrutinib, which is used for the treatment of lymph cancer. In accordance with this purpose, characterization studies were accomplished using scanning electron microscopy (SEM), Fourier transform infrared-attenuated total reflectance (FTIR-ATR), light microscopy, and zeta-size/potential techniques. The release studies of collagen nanobubbles prepared having different drug doses were carried out in a Franz cell using a dialysis membrane at different pH (5.5-7.4) and temperature (4.0-40.0oC) range. In the releasing experiments with collagen nanobubbles, it was observed that approximately 70% of the drug was released within 6 days at pH 7.4 whereas the same result was reached within 24 h with collagen nanobubbles blasting by ultrasound. At the same time, a cytotoxicity study was carried out to demonstrate the effectiveness of the synthesized nanobubbles.