Kolajen ve aloe vera katkılı kitosan sütür üretimi ve karakterizasyonu
Collagen and aloe vera added chitosan suture production and characterization
- Tez No: 957907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yara iyileşme süreci, vücutta meydana gelen doku bütünlüğünün bozulması durumunda başlayan karmaşık biyolojik olaylar bütünüdür. Bu süreçte kullanılan yara kapama materyalleri, iyileşme sürecini doğrudan etkileyebilmekte ve enfeksiyon riskini azaltarak tedavinin başarısını belirleyebilmektedir. Günümüzde sentetik sütür materyallerinin yaygın kullanımına rağmen, bu materyallerin bazıları biyolojik olarak parçalanamaz yapıda olup ikinci bir cerrahi müdahale gerektirebilmekte veya dokuda irritasyona yol açabilmektedir. Bu nedenle, biyolojik olarak bozunabilen sütür materyallerine olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu bağlamda doğal kaynaklı biyopolimerler, alternatif yara kapama materyalleri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, kolajen ve aloe vera katkılı ve fonksiyonel özelliklere sahip kitosandan, dry-jet wet spinning (kuru basım-yaş çekim) yöntemiyle sütür üretilmiş ve detaylı bir şekilde karakterize edilmiştir. Antimikrobiyal, biyouyumlu ve biyobozunur özellikleri nedeniyle kitosan bu çalışmanın temel yapı taşı olarak seçilmiş; kolajen ile doku bütünlüğünün desteklenmesi, aloe vera ile ise yapıya antioksidan özellik kazandırılması hedeflenmiştir. Bu doğal bileşenlerin sinerjik etkisiyle, yara iyileşmesini hızlandırabilen, vücutta istenmeyen tepkimelere yol açmadan bozunabilen ve aynı zamanda iyileştirici etki gösterebilen bir sütür yapısının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen sütürlerin karakterizasyonu kapsamında çeşitli fiziksel, kimyasal, termal ve biyolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Mekanik özellikler, tek eksenli çekme testi yardımıyla değerlendirilmiştir. Yüzey morfolojileri taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Kimyasal yapı fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi ile analiz edilirken, termal davranışlar termogravimetrik analiz ve diferansiyel taramalı kalorimetri yöntemleriyle belirlenmiştir. Ayrıca, in vitro ortamda bozunma ve ilaç salımı testleri yapılmıştır, ek olarak şişme kapasitesi ölçülerek sütürlerin sıvı tutma potansiyeli değerlendirilmiştir. Üretilen sütürlerin antioksidan aktiviteleri ise DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) radikal temizleme testi ile belirlenmiştir. Yapılan testler sonucunda, kolajen ve aloe vera katkılı kitosan sütürlerin mekanik dayanımlarının arttığı, yüzey yapılarının homojen olduğu ve kimyasal bağların uyumlu şekilde bütünleştiği gözlemlenmiştir. Termal analiz sonuçları, geliştirilen sütürlerin yeterli ısıl stabiliteye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bozunma testleri ise sütürlerin zamanla kontrollü bir şekilde parçalanabildiğini göstermiş; bu da vücut içerisinde yeniden çıkarılmalarına gerek kalmadan işlevlerini tamamlayabileceklerini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışmada geliştirilen kolajen ve aloe vera katkılı kitosan bazlı sütürler; antioksidan ve mekanik açıdan yeterli özellikleriyle modern yara kapama uygulamaları için son derece uygun biyomalzeme adaylarıdır. Doğal polimer temelli bu sistemler, çevre dostu yapıları ve hasta konforunu artırma potansiyelleri sayesinde, geleneksel sütür malzemelerine etkili bir alternatif olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The wound healing process is a complex series of biological events that begins when tissue integrity in the body is disrupted. Wound closure materials used during this process can directly influence the healing progression and play a critical role in treatment success by reducing the risk of infection. Although synthetic suture materials are widely used today, some of these materials are non-biodegradable, which may require a second surgical intervention or cause tissue irritation. Therefore, the demand for biodegradable suture materials has been increasing. In this context, naturally derived biopolymers have emerged as promising alternatives for wound closure applications. In this thesis study, sutures were produced from chitosan enriched with collagen and aloe vera, using the dry-jet wet spinning method, and were thoroughly characterized. Due to its antimicrobial, biocompatible, and biodegradable properties, chitosan was chosen as the primary structural material. Collagen was incorporated to support tissue integrity, while aloe vera was added to impart antioxidant functionality to the structure. With the synergistic effects of these natural components, the aim was to develop a suture structure that can accelerate wound healing, degrade in the body without causing adverse reactions, and exhibit therapeutic effects. A comprehensive set of physical, chemical, thermal, and biological analyses were carried out for the characterization of the obtained sutures. Mechanical properties were evaluated using uniaxial tensile testing. Surface morphologies were examined by scanning electron microscopy (SEM). The chemical structure was analyzed via Fourier-transform infrared (FTIR) spectroscopy, and thermal behaviors were assessed using thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC). Furthermore, in vitro degradation and drug release tests were conducted, and swelling capacity was measured to evaluate the sutures' fluid retention potential. The antioxidant activities of the produced sutures were determined using the DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) radical scavenging assay. As a result of these tests, it was observed that the mechanical strength of the collagen and aloe vera-modified chitosan sutures increased, surface structures were homogeneous, and the chemical bonds were well integrated. Thermal analysis results demonstrated that the developed sutures had sufficient thermal stability. Degradation tests showed that the sutures could gradually break down over time, indicating that they could fulfill their function in the body without the need for removal. In conclusion, the collagen and aloe vera-enriched chitosan-based sutures developed in this study exhibit sufficient antioxidant and mechanical properties, making them highly suitable candidates for modern wound closure applications. Owing to their natural polymer-based structures, environmentally friendly composition, and potential to enhance patient comfort, these systems can be considered effective alternatives to conventional suture materials.