Investigation of the antivirulence agents targeting the type IV pili
Tip 4 piliyi hedefleyen antivirülens ajanların araştırılması
  1. Tez No: 840485
  2. Yazar: SOUMAYA BEN ALİ HASSINE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GİZEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Pek çok patojenik bakteri, özellikle yeni antimikrobiyal ilaçların keşfindeki yavaşlık göz önüne alındığında, mevcut antibiyotiklere karşı acil bir sağlık sorunu teşkil eden çeşitli direnç mekanizmaları geliştirmektedir. Bu nedenle, antivirulans ilaçlar gibi mevcut antibiyotiklere alternatiflere olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Pseudomonas aeruginosa, tip IVa pilus gibi çok sayıda virülans faktörüne sahip, çoklu ilaca dirençli fırsatçı bir patojendir. Bu tezde çalışmasında amaç, bu patojenik bakteriye karşı bir antivirülans ajan bulmaktır. Tip IVa pilus mekanizmasının önemli bir unsuru, prepilinin sinyal peptidini uzaklaştıran prepilin peptidaz PilD'dir. Bu nedenle, virülans faktörleri için potansiyel bir hedef olarak seçilmiştir. Potansiyel inhibitörlerden oluşan bir kütüphane, moleküler yerleştirme ve moleküler dinamik simülasyonları yoluyla PilD'ye karşı taranmıştır ve bağlanma enerjisi en düşük 10 doğal ürün arasında bulunan dihidroergokristin ve irinotekan, minimum inhibitör konsantrasyon testi ve twitching motilite testi ile deneysel olarak test edilmiştir. Dihidroergokristin'in P. aeruginosa'nın twitching motilitesini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A lot of pathogenic bacteria are developing resistance to several available antibiotics which presents an urgent health issue, especially considering the slow rate of new antimicrobial drugs discovery. Therefore, there has been a rising interest in finding alternatives to antibiotics such as antivirulence drugs. Pseudomonas aeruginosa is a multi-drug resistant opportunistic pathogen with a multitude of virulence factors like type IVa pilus. In this thesis, the aim was to find an antivirulence agent against this pathogenic bacteria. An essential element of the type IVa machinery is the prepilin peptidase PilD considering that it cleaves the signal peptide of the prepilin. It was, therefore, chosen as a potential target for virulence factors. A library of potential inhibitors was screened against PilD via molecular docking and molecular dynamics simulations and among natural products of the top 10 best fits, dihydroergocristine and irinotecan were tested experimentally with the minimum inhibitory concentration assay and the twitching motility assay. It was shown that dihydroergocristine significantly reduced the twitching motility in P. aeruginosa.