Üniversitelerde görevli öğretim elemanlarının sınıf yönetimi yeterliklerine ilişkin öğrenci görüşleri
The views of students concerning the sufficiency of classroom management of lecturers on duty at the education faculty of girne american university in trnc
  1. Tez No: 840537
  2. Yazar: ŞÜKRAN AĞANBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, Girne Amerikan Üniversitesi, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında, Eğitim Fakültesi'nde görev yapan öğretim elemanlarının sınıf yönetimi yeterliklerine ilişkin öğrenci görüşlerini belirlemeye yöneliktir. Araştırmada 502 öğrenci, örneklem grubunu oluşturmaktadır. Örnekleme dahil edilen öğrenci sayısı, basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Bu örneklem grubuna Sınıf Yönetimi Yeterlilik Ölçeği uygulanmış ve edilen veriler, SPSS programı ile analiz edilip yorumlanmıştır. Ölçek güvenilirlikleri için güvenilirlik testleri, normallik varsayımının sağlanması amacıyla normallik testleri yapılmış, araştırmanın değişkenleri için Kolmogorov Smirnov-Normal Dağılım testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to determine student opinions about the classroom management competencies of the teaching staff working at the Faculty of Education, Girne American University, 2016-2017 academic year. The number of students included in the sampling was selected by simple unselected sampling method. Classroom Management Proficiency Scale was applied to this sample group and the data was analyzed and interpreted by SPSS programme. Reliability tests for scale reliability, normality tests were conducted to ensure normality hypothesis, Kolmogorov Smirnov-Normal Distribution test was applied for the variables of the study.