Zamana bağlı bir işaret tarafından kavite içerisinde üretilen osilasyonlar
- Tez No: 84056
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada; kavite içerinde herhangi bir formda olan kaynak fonksiyonlarının (sinüzoidal veya değil) oluşturacağı elektromagnetik alan ifadelerinin zaman domeninde gerçek zamanlı olarak analitik çözümleri öngörülmüştür. Yöntem; öz değer ve öz vektör prensiplerinin göz önüne alınması ile Maxwell denkleminden ayrılan yeni bir operatöre öz vektörler karşı düşürülerek elektromagnetik alanın zamana bağlı ifadelerinin direkt ve analitik olarak elde edilmesini hedefler. Zamana gerçek zamanlı olarak bağlı olan elektrik ve magnetik alan ifadelerinden yola çıkılarak MATLAB programı yardımı ile üç boyutlu olarak elektrik alalnın z bileşeninin simülasyonu mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The solving of electromagnetic field terms which are produced from given source functions (sinusoidal or arbitrary) is related to time domain coefficient in a cavity is proposed at time domain analytically. The method is based on the eigen vector and eigen value principles. By using eigen vector and value method, a new operator which is splitted from Maxwell eguations is corresponded to eigen vector solutions. Thus, electromagnetic field term depends on time coefficient is calculated analytically as a sum of series. After all calculations and arrangements on time dependence electromagnetic field terms, a powerful simulation program by using MATLAB is created and electromagnetic field terms are simulated as a 3 dimensional form.