İyi haber, kötü haber ve yatırımcı tepkilerinin farklılığı
  1. Tez No: 84055
  2. Yazar: GÖKER AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Çalışmamızda İMKB'de 1991-1995 yıllan arasında işlem gören toplam 417 gözlemli bir örnek ile beklenmeyen karlar ve hisse senedi fiyatları arasındaki ilişkinin yanı sıra beklenmeyen karların işareti ve büyüklüğüne göre yatırımcıların tepkisinin farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Yapılan analizlerden elde edilen bulgular; beklenmeyen karlarla birikimli anormal getiriler arasında doğrusal bir ilişki olduğu, firma büyüklüğünün bu ilişkiyi olumsuz etkilemediği ancak ilave açıklama gücü sağladığı, yatırımcıların iki haber türüne verdikleri tepkilerin farklılaştığı ve bunun firma büyüklüğünden kaynaklanmadığı şeklindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We studied a sample of ISE stocks with 417 observations between 1991-1995 on relationship between unexpected earnings and stock prices and whether the reaction of the investors will differ in respect to the sign and the size of the unexpected earnings. According to our findings, there is a linear relationship between the unexpected earnings and cumulative abnormal returns; and the firm size does not effect this relationship in negative way but it produces an additional reason to make an explanation. Also, it was found that the investor's reaction to the different news fluctuate, but this has nothing to do with the size of the firms.