Clock geni RS1801260 ve RS11932595 polimorfizmlerinin tiroid kanseri gelişimi ve prognozu üzerine etkisi
Evaluation of clock gene RS1801260 and rs11932595 polymorphisms in terms of throid cancer development and prognosis
  1. Tez No: 840585
  2. Yazar: BERKAY SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Sirkadiyen ritim genleri hücre döngüsü, apoptozis, DNA tamiri dahil olmak üzere çeşitli fizyolojik yolaklarda görevli olup sirkadiyen ritim genlerinin çeşitli kanser türleri ile ilişkisi saptanmıştır. Çalışmamızda sirkadiyen ritimde görevli CLOCK geni üzerinde bulunan RS1801260 ve RS11932595 tek nükleotit polimorfizmleri ile endokrin sistemin en sık kanseri olan tiroid kanseri arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedefledik. Çalışmamızın kansere yatkın bireylerin tespitine katkı sağlayabileceği, tiroid kanserinde yeni prognostik faktörlerin keşfini sağlayabileceği, tiroid kanserinin patogenezinde görevli genetik yolakların bir kısmını aydınlatabileceği ve bu alandaki yeni çalışmalara öncülük edebileceğini düşünmekteyiz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız olgu-kontrol çalışması olarak tasarlanmış olup çalışmamıza AÜTF Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları kliniğinde takipli 150 tiroid kanseri tanılı olgu ile ve 150 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcılardan elde edilen periferik kan örneğinden DNA izolasyonu yapılarak CLOCK genindeki RS1801260 ve RS11932595 polimorfizmleri PCR-RFLP (polymerase chain reaction restriction fragment length polymorphism) metodu ile analiz edildi. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, uyku kalite skoru ve klinik verileri toplandı. Bulgular: CLOCK geni RS11932595 mutant GG genotipi ve G aleli frekansı tiroid kanseri grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Circadian rhythm genes are involved in various physiological pathways, including cell cycle, apoptosis, and DNA repair, and the relationship of circadian rhythm genes with various types of cancer has been determined. In our study, we aimed to investigate the relationship between RS1801260 and RS11932595 single nucleotit polymorphisms on the CLOCK gene, which is involved in the circadian rhythm, and thyroid cancer, which is the most common cancer of the endocrine system. It is thought that our study may illuminate some of the genetic pathways involved in the pathogenesis of thyroid cancer, contribute to the detection of cancer-prone individuals, provide the discovery of new prognostic factors in thyroid cancer, and lead to new studies in this field. Materials and Methods: Our study was designed as a case-control study,150 cases diagnosed with thyroid cancer and 150 healthy volunteers who were followed up at the AÜTF Endocrinology and Metabolic Diseases clinic were included in our study. DNA was isolated from the peripheral blood sample obtained from the participants and the RS1801260 and RS11932595 polymorphisms in the CLOCK gene were analyzed by the PCR-RFLP (polymerase chain reaction restriction fragment length polymorphism) method. Anthropometric measurements, sleep quality score and clinical data of the participants were collected. Results: CLOCK gene RS11932595 GG genotype and G allele frequency were found to be significantly lower in the thyroid cancer group than in the control group.