Tip 2 diyabetli bireylere uygulanan ayak bakım protokolünün ayak sağlığı sorunları ve ayak bakım davranışlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of foot care protocol applied to individuals with Type 2 diabetes on foot health problems and foot care behaviors
- Tez No: 840588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KIR BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışma, tip 2 diyabetli bireylerin ayak sağlığı durumları ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek, diyabetli bireyler için ayak sağlığını koruyucu ve geliştirici protokol kullanmak ve bu protokolün ayak sağlığı sorunları (dermatolojik, ortopedik, sirkülasyon, duyu, ayağa giyilenler ve öz bakım becerisine ilişkin), ayak sağlığı bilgi düzeyi ve ayak bakım davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji, Metabolizma ve Diyabet Polikliniğine başvuran tip 2 diyabetli hastalar oluşturmuştur. Araştırma kriterlerine uyan 70 diyabetli birey girişim ve kontrol gruplarına randomize edilerek çalışmaya başlanmıştır. Veriler; Diyabetli Tanıtım Formu, Ayak Muayene Formu, ABBDF (Ayak Bakım Bilgi Düzeyi Formu), Nottingham Fonksiyonel Ayak Bakım Tanılama Formu (Nottingham Assessment of Functional Footcare- (NAFF) ve Ayak Bakım Protokolü Memnuniyet Düzeyi Formu kullanılarak toplanmıştır. Girişim grubuyla dört, kontrol grubuyla iki görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the foot health status of individuals with type 2 diabetes and the factors affecting them, to use a protocol to protect and improve foot health for individuals with diabetes, and to determine the effects of this protocol on foot health problems (regarding dermatology, orthopedics, circulation, sensory, footwear and self-care skills), foot health knowledge and foot care behaviors. The population of the study consisted of patients with type 2 diabetes who applied to Hatay Training and Research Hospital Endocrinology, Metabolism and Diabetes Polyclinic. A total of 70 individuals with diabetes who met the research criteria were randomized to intervention and control groups at the start of the study. Data were collected using Diabetes Information Form, Foot Examination Form, Foot Care Knowledge Level Form, Nottingham Assessment of Functional Footcare (NAFF) and Foot Care Protocol Satisfaction Level Form. Four interviews were conducted with the intervention group while two were conducted with the control group.