Hidrazit temelli yeni schiff bazı türevlerinin sentezi ve spektrofotometrik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new schiff bases including of hydrazide and investigation of spectrophotometric properties
- Tez No: 840589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Schiff bazları, aldehit veya ketonların primer aminlerle genellikle alkollü çözeltide ve nötral ortamda reaksiyona girmesi ile oluşan, kondensasyon reaksiyonu sonucu yapısında azometin veya imin grubu olarak adlandırılan karbon-azot (C=N) çifte bağı bulunduran bileşiklerdir. Schiff bazı bileşikleri kararlı, kolay sentezlenebilen bileşiklerdir. Bunun yanısıra, kimyanın pek çok alanında, endüstride, tıp ve eczacılıkta geniş alanlarına sahip olmaları bu bileşiklere olan ilgiyi artırmış , onları farklı alanlarda yaygın olarak kullanılabilir hale getirmiştir. Schiff bazları epoksidasyon reaksiyonlarında katalizör, iletken polimerlerin sentezinde monomer olarak; antifungal, antibakteriyel, antimikrobiyal ve bazı oksidatif radikal türlerine karşı antioksidan olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda Schiff bazı temelli moleküler sensörler, bilim insanlarının en çok üzerinde durduğu konulardan birisi olmuştur. Bu çalışmada, isoftalaldehit, tereftalaldehit ve 2,9-dimetil-1,10-fenatron literatür bilgileri ışığında hidrazon türevli bileşiklere dönüştürülmüştür. Daha sonra elde edilen hidrazon türevlerinin farklı aldehitlerle reaksiyonu sonucu yeni Schiff bazı reseptörlerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Yeni sentezlenen Schiff bazı reseptörlerin yapıları spektroskopik teknikler (1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR vb.) yardımıyla karakterize edilmiştir. Bu yeni reseptörlerin metal iyonlarına karşı florimetrik davranışları araştırılmıştır. Çalışma kapsamında sentezlenen Schiff bazı reseptörleri metal iyonlarına karşı seçimlilik gösterdiği optimum şartlar (konsantrasyon, pH, sıcaklık vb.) belirlenmiştir. Belirlenen optimum koşullarda metal iyonları için kalibrasyon eğrileri çizilmiş, tayin aralığı ve dedeksiyon limitleri (LOD) sınırları belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez kapsamında hazırlanan Schiff bazı reseptörleri sayesinde düşük konsantrasyondaki metal iyonlarının çeşitli çözücü ortamlarında basit ve hızlı bir şekilde tespit edilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu çalışma, metal iyonlarının çevresel veya biyolojik örneklerde tespiti için potansiyel uygulamalara yönelik yeni reseptörlerin geliştirilmesinde bir adım olabilir.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are compounds that are formed through the condensation reaction of aldehydes or ketones with primary amines, typically in alcoholic solutions and under neutral conditions. These compounds contain a carbon-nitrogen (C=N) double bond, also known as an azomethine or imine group. Schiff base compounds are stable and easily synthesizable. Furthermore, their wide range of applications in various fields of chemistry, industry, medicine, and pharmacy has increased interest in these compounds, making them widely usable in different areas. Schiff bases are used as catalysts in epoxidation reactions, as monomers in the synthesis of conductive polymers, and as antioxidants against antifungal, antibacterial, antimicrobial, and certain oxidative radical species. In recent years, Schiff base-based molecular sensors have been one of the most prominent subjects of research for scientists. In this study, isophthalaldehyde, terephthalaldehyde, and 2,9-dimethyl-1,10-phenanthroline were converted into hydrazone derivative compounds based on the literature information. Subsequently, the obtained hydrazone derivatives were reacted with different aldehydes to synthesize new Schiff base receptors. The structures of the newly synthesized Schiff base receptors were characterized using spectroscopic techniques such as 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, etc. The behavior of these new receptors towards metal ions or anions was investigated through fluorimetric or behavioral studies. The newly synthesized Schiff base receptors exhibited selectivity towards metal ions, and optimum conditions (concentration, pH, temperature, etc.) were determined. Calibration curves were drawn for metal ions under the identified optimum conditions, and the range of determination and detection limits (LOD) were determined. As a result, the prepared Schiff base receptors enabled the simple and rapid detection of low-concentration metal ions in various solvent environments. This study could be a step towards the development of new receptors for the potential applications of detecting metal ions in environmental or biological samples.