Tip 2 diyabetli bireylerin ayak sağlığı ve öz bakım aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of foot health and self care activities of individuals with type 2 diabetes
  1. Tez No: 734443
  2. Yazar: OKTAY AZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diyabetli bireylerin ayak sorunlarının erken tanılanması ve öz bakım aktivitelerine yönelik yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi, koruyucu ayak bakım davranışlarının kazandırılması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, tip 2 diyabetli bireylerin ayak sağlığı sorunları ve ayak bakımları ile ilgili öz bakım aktivitelerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel türde planlandı. Araştırmanın evrenini, Ocak 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran araştırma kriterlerine uyan tip 2 diyabetli bireyler oluşturdu. Örneklem hesabı için güç analizi yapıldı. Buna göre; minimum örneklem sayısı 188 olarak belirlendi. Araştırmaya 202 tip 2 diyabetli birey dahil edildi. Araştırma için etik kurul ve hastane izinleri alındı. Veriler, tanıtıcı özellikler, ayak öz bakım aktiviteleri ve ayak muayene formu ile toplandı. Verilerin analizinde ortalama, frekans ve yüzde değerleri ve grup karşılaştırmaları için Ki-Kare ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Araştırmaya katılan diyabetli bireylerin yaş ortalaması 59±13 yıl, diyabet süresi 10±7 yıldır. Araştırmada yer alan diyabetli bireylerin %55,9'u erkek, %44,1'i kadın olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis of foot problems of individuals with diabetes and determination of their proficiency levels for self-care activities are very important in terms of gaining preventive foot care behaviors. Also determining the proficiency levels for self care activities is very important in terms of gaining protective foot care behaviors. In this study, it was aimed to evaluate foot health problems and self-care activities related to foot care of type 2 diabetes mellitus patients. The research was planned in descriptive and cross-sectional type. The population of the study consisted of individuals with type 2 diabetes mellitus who met the research criteria and applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases Outpatient Clinic of SANKO University Sani Konukoğlu Application and Research Hospital between January 2021 and May 2021. Power analysis was performed for sample calculation. According to this; the minimum sample size was determined as 188. Two hundred-two type 2 diabetes mellitus patients included in the study. Ethics committees and hospitals were recruited for the study. Data were collected with descriptive features, foot self-care activities, and foot examination form. Chi-square and Kruskal Wallis tests were used for the analysis of the data, mean, frequency and percentage values, and group comparisons. The mean age based on the study was 59±7 years. It was determined that 55.9% of the participants in the study were male and 44.1% were female.