An anthropological approach to the status of women in Circassian culture: The case of the village of Soğucak
Çerkes kültüründe kadının statüsüne antropolojik bir yaklaşım: Soğucak köyü örneği
- Tez No: 840607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE HİLAL TUZTAŞ HORZUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu nitel çalışma, toplumsal cinsiyet ve feminist antropoloji merceğinden Çerkez kadının Çerkes kültürü içindeki rollerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada örneklem olarak Yalova'nın Çerkes köylerinden biri olan Soğucak köyü seçilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır; katılımcı gözlem ve derinlemesine mülakat. Saha araştırması mülakatları 25 kadın ve 9 erkek katılımcı ile 17 Aralık 2022- 16 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar kartopu örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, literatürde ifade edilen ev işleri, çocuklar ile ilgilenme ve yemek pişirme gibi kadınların geleneksel cinsiyet rolleri olarak tanımlanan işlerin Soğucak köyünde de kadınların sorumluluğunda olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Çerkes kadınının Soğucak köyündeki konumu değerlendirilirken aile içindeki rolleri, düğün ve cenaze gibi geçiş ritüellerindeki rolleri ve özellikle mutfak kültürünün gelecek nesillere aktarılmasındaki rolleri de dikkate alınmaktadır. Tüm bu sonuçlar bu çalışmanın iddiası olan ve literatür araştırması ile algılanan Çerkes kültüründe kadının ikincilliğinin, Soğucak köyünde bulunmadığını ortaya koymaktadır. Bunlara ek olarak, kadının rollerinin geçmişten bugüne değişim geçirmekte olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, Soğucak köyünde kadınların statülerini de içine alan bir kültürel bir değişim ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aims to explore the status of women in Circassian Culture through the lens of Feminist Anthropology. Soğucak village, one of the Circassian villages in Yalova, was chosen as a sample in the research. The research is prepared using qualitative research techniques, participant observation, and in-depth interviews. The field interview was conducted between 17 December 2022 and 16 July 2023 with 25 female and 9 male participants. Participants are determined by the snowball sampling method. As a result of the study, it is revealed that housework, especially cooking, and taking care of children is the responsibility of women in the village of Soğucak, which is also described as traditional gender roles of women in the literature. Additionally, when evaluating the position of Circassian women in Soğucak village, their roles in the family, their roles in transition rituals such as weddings and funerals, and especially their role in transferring culinary culture to future generations are also considered. All these results reveal that the secondary status of the woman in Circassian culture, which is the assertion of this study and is perceived by the literature research, is not found in the village of Soğucak. In addition, it is revealed that women's roles in Soğucak village have changed from past to present. Consequently, cultural change has emerged in Soğucak village, including the status of women.