Renal replasman tedavisi alan hastalarda sarkopeni ve kırılganlığın değerlendirilmesi
Evaluation of sarcopenia and frailty in patients receiving renal replacement therapy
  1. Tez No: 840608
  2. Yazar: TUĞÇE SEMERKANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Renal transplantlı, hemodiyaliz ve periton diyalizi tedavisi almakta olan katılımcılarda sarkopeni ve kırılganlık prevalansını, birbiri ile olan ilişkisini, etkileyen faktörleri ve her üç grup tedavi rejimindeki oranlarını incelemeyi amaçladık. Metod: Çalışmaya 163 katılımcı dahil edildi. Hastaların adı-soyadı, kimlik numarası, cinsiyeti, yaşı, kilosu , boyu, vücut kitle indeksi, medeni hali, eğitim düzeyi, alışkanlıkları (alkol,sigara), kronik hastalıkları ve kullandığı ilaçlar sorgulanarak kayıt altına alındı. Hastaların, son yapılmış olan tahlillerinden; glukoz, kreatin, BUN, ürik asit, AST, ALT, lipit değerleri, elektrolitler, TSH, PTH, B12, folat, ferritin, idrar protein/ kreatin değerlerinden çalışılmış olanlar kaydedildi. Katılımcılara sarkopeni taraması için sarc-f anketi, kırılganlık için frail ölçeği uygulandı. Sarkopeni tanısı için EWGSOP2 kriterleri kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 48±14 yıldı. 82'si ( %50,3) kadındı. Renal replasman tedavi süreleri ortancası 56 (0,5-312) aydı. Renal replasman tedavisi alan hastaların 67'si (%41,1) böbrek nakilli; 28'i (%17,2) periton diyalizi; 68'i (%41,7) hemodiyaliz alan hastalardan oluşmaktaydı. Katılımcılar kırılganlık durumuna göre %55,8'i güçlü (robust); %27,6'sı kırılganlık öncesi (pre-frail); %16,6'sı da frail olarak tespit edildi. SARC-F skoruna göre hastaların %3,7' si sarkopeni açısından riskli bulundu. EWGSOP-2'ye göre hastaların 60'ı (%36,8) normal; 72'si (%44,2) muhtemel sarkopenik; 9'u (%5,5) sarkopenik; 22'si (%13,5) şiddetli sarkopenikti.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to examine the prevalence of sarcopenia and frailty, their relationship with each other, affecting factors, and rates in all three groups of treatment regimens in participants with renal transplants and receiving hemodialysis and peritoneal dialysis treatments. Methods: 163 participants were included in the study. The patients' name-surname, identification number, gender, age, weight, height, body mass index, marital status, education level, habits (alcohol, smoking), chronic diseases and medications used were questioned and recorded. From the last analysis of the patients; Glucose, creatine, BUN, uric acid, AST, ALT, lipid values, electrolytes, TSH, PTH, B12, folate, ferritin, urine protein/creatine values were recorded. Participants were administered the sarc-f questionnaire for sarcopenia screening and the frail scale for frailty. EWGSOP2 criteria were used for sarcopenia diagnosis. Results: The average age of the participants was 48±14 years. 82 (50.3%) patients were women. The median duration of renal replacement therapy was 56 (0.5-312) months. 67 (41.1%) of the patients receiving renal replacement therapy had a kidney transplant; 28 patients (17.2%) were on peritoneal dialysis; 68 patients (41.7%) were receiving hemodialysis. According to the fragility status of the participants, 55.8% were strong; 27.6% were pre-frail; 16.6% were detected as frail. According to the SARC-F score, 3.7% of the patients were found to be at risk for sarcopenia. According to EWGSOP-2, 60 (36.8%) of the patients were normal; 72 (44.2%) were probable sarcopenic; 9 (5.5%) were sarcopenic; 22 (13.5%) were severely sarcopenic.