Investigation of the effect of CDS premiums on housing prices in Türkiye
Türkiye'de CDS primlerinin konut fiyatlarına etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 840631
  2. Yazar: AYBALA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM YAVUZ ARSLANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Literatürde, CDS primlerindeki artışlarla birlikte artan finansman maliyetleri nedeniyle ülkelerdeki finansal kuruluşların ve bankaların daha az kredi verdiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bunun sonucunda da konut fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşandığı görülmektedir. (Benbouzid, Mallick ve Pilbeam, 2018) Bu bağlamda bu tez, Türkiye CDS priminin konut fiyatlarını nasıl etkilediğini ve CDS primindeki artışın konut fiyatlarını ne kadar etkileyeceğini inceleyecektir. Ayrıca bu tez, konut fiyatlarını etkileyen diğer makroekonomik değişkenleri ve bu değişkenlerin birbiri ile ilişkisini istatistiksel olarak inceleyecektir. CDS primleri ile konut fiyatları arasındaki ilişkiye yönelik yapılan çalışmalar CDS primlerindeki değişikliklerin konut alıcıları için kredi kullanılabilirliğini ve genel konut talebini nasıl etkileyebileceğine ışık tutmuştur ve bu ilişkiyi etkileyebilecek ekonomik koşullar ve diğer piyasa faktörleri gibi diğer faktörlerin dikkate alınmasının önemini vurgulamıştır. Türkiye'nin CDS primini etkileyen değişkenlerin belirlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda, CDS primindeki oynaklığın yerel değişkenlerden çok küresel değişkenlerden etkilendiği görülmüştür. Ancak, primlerdeki yüksek oynaklığın siyasi ve ekonomik sorunlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu tezin amacı, CDS primleri ile Türkiye konut fiyatları arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkiyi etkileyen diğer makroekonomik değişkenleri araştırmaktır. Vektör otoregresyon modeli , konut fiyat endeksi, efektif döviz kuru, BIST 100, enflasyon, faiz oranları ve Türkiye CDS primleri gibi değişkenleri istatistiksel olarak analiz etmek için kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini belirlemek için VAR (Vektör Otoregresyon), Etki-Tepki Analizi ve Granger Nedensellik Testleri gibi ekonometrik yaklaşımlar kullanılmıştır. Analiz, Eylül 2010- Aralık 2022 tarihleri arasını kapsamaktadır ve veriler aylık bazda incelenmiştir.Bu tezde kullanılan veriler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Bloomberg gibi güvenilir kaynaklardan elde edilmiştir. 2010-2022 dönemi seçilen zaman aralığı, Türkiye'deki CDS primleri ve seçili makroekonomik değişkenler ile konut fiyatları arasındaki ilişkinin kapsamlı bir anlayışını sağlamıştır. Tezin hipotezi, CDS primlerindeki bir artışın Türkiye'deki konut fiyatlarında bir düşüşe yol açacağı yönündedir. Önceki çalışmaların bulguları ve literatür taramasının desteklediği şekilde CDS primlerinin, faiz oranları, döviz kuru, enflasyon, hisse senedi piyasası gibi çeşitli değişkenlerden etkilendiği bilinmektedir. Çok değişkenli VAR modeli sonuçları, Türkiye'nin 5 yıllık CDS primlerindeki değişikliklerin konut fiyatları üzerinde orta vadede az da olsa pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, model diğer makroekonomik değişkenlerin CDS primleri ile konut fiyatları arasındaki ilişkide rol oynadığına dair sonuçlar elde etmiştir. VAR tekniğinde, analizde yer alan değişkenlerin zaman serilerinin durağan olması ve birim köke sahip olmaması gerekmektedir. Bu nedenle, değişkenlerin logaritmaları alınarak analize dahil edilmiştir. Ardından, serilere ADF birim kök testi uygulanmış ve serilerin durağan olmadığı görülmüştür. İlk dereceden farklar alınarak logaritmik seriler durağan hale getirilmiştir. Konut Fiyat Endeksi değişkeni ADF testinde ilk farkı alındığında durağan olmamaktadır. Bu yüzden bu değişkene yapısal kırılmaları da dikkate alan Perron birim kök testi uygulanmıştır ve ilk farkında durağan olduğu görülmüştür. VAR analizi bilgi kriterlerine göre optimum gecikme uzunluğunu belirlemek için kriterlerin sonuçları incelenmiştir ve tüm bilgi kriterlerinin minimum olduğu 2. gecikme uzunluğu seçilmiştir. Optimum gecikme uzunluğu belirlendikten sonra VAR modeli oluşturulmuştur. VAR modeli oluşturulduktan sonra analizin varyans ayrıştırması aşamasına geçilmiştir. Varyans ayrıştırma sonuçları, Konut Fiyat Endeksi değişkenini varyansının ilk dönemde tamamen kendi şoklarıyla değiştiğini ve diğer değişkenlerden herhangi bir katkı almadığını göstermektedir. İkinci dönemle birlikte, Konut Fiyat Endeksi değişkeninin varyansının farklı derecelerde diğer değişkenler tarafından açıklandığı görülmektedir. İkinci dönemde, Konut Fiyat Endeksindeki oynaklığın %92,88'i kendi şoklarından, %3,60'ı reel efektif döviz kurundan ve %2,97'si enflasyon gibi diğer değişkenlerden kaynaklandığı görülmüştür. Varyans ayrıştırma sonuçlarına göre Reel Efektif Döviz Kuru ve Enflasyonun, Konut Fiyat Endeksi değişkeninin varyansı üzerindeki etkisinin on dönem boyunca arttığı görülmektedir. Bu durum da zaman içinde bu değişkenlerin Konut Fiyat Endeksi değişkeninin hareketlerini açıklamada daha önemli hale geldiğini göstermektedir. On dönemden sonra, Konut Fiyat Endeksindeki değişikliklere neden olan en önemli değişkenler Enflasyon (%10,7) ve Reel Efektif Döviz Kuru değişkeni (%8,7)'dir. Genel olarak, varyans ayrıştırma çalışması, konut fiyat endeksi değişkeninin dalgalanmalarının hem kendi şoklarından hem de özellikle enflasyon ve reel efektif döviz kuru gibi diğer değişkenlerin şoklarından kaynaklandığını göstermektedir. Türkiye'nin 5 yıllık CDS primleri değişkeni için varyans ayrıştırma analizinin sonuçlarına göre ise ilk dönemde varyansın %99,8'i sadece kendi şoklarından kaynaklanmaktadır. Varyans ayrıştırma analizine göre Türkiye'nin 5 yıllık CDS primlerinin Konut Fiyat Endeksi değişkeninin varyansı üzerindeki etkisi on dönem boyunca minimal olmuş ve toplam varyansın sadece %0,2'sini açıklamıştır. Bu sonuçlar, enflasyonun (%10,7) hem konut fiyatları hem de CDS primleri için en önemli açıklayıcı değişken olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma konut fiyatlarındaki değişikliklerin kendi dinamikleri ve enflasyon ile reel etkili döviz kuru gibi makroekonomik değişkenler gibi çeşitli faktörlerden etkilendiğini göstermiştir. Analiz ayrıca Türkiye'nin 5 yıllık CDS primlerindeki dalgalanmaların esas olarak CDS piyasası içindeki içsel şoklardan kaynaklandığını ve konut fiyatlarının bu primlerdeki değişikliklere önemli bir etki yapmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, etki-tepki analizi aracılığıyla, CDS primlerindeki artışların konut fiyatları üzerinde orta vadede pozitif bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu, CDS primlerindeki dalgalanmaların konut piyasasını gecikmeli bir yanıtla dolaylı olarak etkileyebileceğini göstermektedir. Bu bulgular, konut fiyatları, CDS primleri ve makroekonomik faktörler arasındaki etkileşimi analiz ederken dikkate almanın önemini vurgulamaktadır. Bu ilişkileri anlamak, konut ve finansal piyasalarla ilişkili potansiyel riskler ve zayıflıkları değerlendirmek için politika yapıcılar ve piyasa katılımcılarına değerli içgörüler sağlayabilir.Genel olarak, bu tez, konut fiyatları ve CDS primleri arasındaki karmaşık dinamikleri aydınlatarak hem akademik araştırma hem de konut ve finans sektörlerindeki pratik karar süreçleri için değerli sonuçlar sağlamak suretiyle mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies in the literature show a decrease in lending by financial institutions and banks in countries due to increased financing costs associated with increases in CDS premiums. As a result, a noticeable decrease in housing prices is observed (Benbouzid, Mallick, & Pilbeam, 2018). In this context, this thesis examines how the Türkiye CDS premium affects housing prices and how an increase in CDS premiums affects housing prices. Additionally, this thesis will statistically analyze other macroeconomic variables that affect housing prices and the interrelationships among these variables. Studies on the relationship between CDS premiums and housing prices have shed light on how changes in CDS premiums can affect credit availability for homebuyers and overall housing demand, providing insights into potential mechanisms through which CDS premiums can impact housing prices. These studies emphasize the importance of considering other factors, such as economic conditions and other market factors, that can influence this relationship. Previous research on the determinants of Türkiye's CDS premiums has shown that volatility in premiums is more influenced by global than domestic variables. However, the high volatility in premiums is believed to stem from political and economic issues. This thesis aims to investigate the relationship between CDS premiums and Turkish housing prices, as well as other macroeconomic variables that influence this relationship. A vector autoregression (VAR) model has been used to statistically analyze variables such as the housing price index, effective exchange rate, BIST 100 (stock market index), inflation, interest rates, and Türkiye's CDS premiums. Econometric approaches such as VAR, impulse-response analysis, and Granger causality tests have been employed to determine the causal relationship among the variables. The analysis covers the period from September 2010 to December 2022, and the variables have been examined on a monthly basis. The data used in this thesis have been obtained from reliable sources such as the Central Bank, and Bloomberg. The selected timeframe of 2010-2022 has provided a comprehensive understanding of the relationship between Türkiye's CDS premiums, selected macroeconomic variables, and housing prices. The thesis hypothesises that increasing CDS premiums will lead to decreasing housing prices in Türkiye. Based on the findings of previous studies and the literature review, CDS premiums are known to be influenced by various variables such as interest rates, exchange rates, inflation, and the stock market. The results of the multivariate VAR model reveal that changes in Türkiye's 5-year CDS premiums have a positive impact on housing prices in the medium term. Furthermore, the model yields results indicating the role of other macroeconomic variables in the relationship between CDS premiums and housing prices. In the VAR technique, the time series of the variables involved in the analysis must be stationary and does not have unit roots. Therefore, the analysis includes the variables by taking their logarithms. Subsequently, the Augmented Dickey-Fuller (ADF) unit root test has been applied to the series, and it has been observed that the series are not stationary. Taking first differences has been applied to make the logarithmic series stationary. However, when the housing price index variable is differenced once in the ADF test, it is still not stationary. Therefore, a Perron unit root test that takes into account structural breaks has been applied to this variable, and it has been observed that it is stationary after the first difference. After determining the optimum lag length based on information criteria in the VAR analysis, the second lag length with the minimum values of all criteria has been selected. After determining the optimum lag length, the VAR model has been constructed. After constructing the VAR model, the analysis proceeds to variance decomposition. The results of variance decomposition show that in the first period, the variance of the housing price index variable changes solely due to its own shocks and does not receive any contribution from other variables. Starting from the second period, it is observed that the variance of the housing price index variable is explained to varying degrees by other variables. In the second period, it is seen that 92.88% of the volatility in the housing price index is caused by its own shocks, 3.60% by the real effective exchange rate, and 2.97% by other variables such as inflation. According to the results of variance decomposition, the effects of the real effective exchange rate and inflation on the variance of the housing price index variable increase over ten periods. This indicates that over time, these variables become more important in explaining the movements of the housing price index variable. After ten periods, the most critical variables that cause changes in the housing price index are inflation (10.7%) and the real effective exchange rate (8.7%). Overall, the variance decomposition analysis demonstrates that the fluctuations in the housing price index variable are caused by both its own shocks and shocks from other variables, especially inflation and the real effective exchange rate. According to the variance decomposition results for the variable of Türkiye's 5-year CDS premiums, in the first period, 99.8% of the variance is solely due to its own shocks. According to the results of variance decomposition analysis, the impact of Türkiye's 5-year CDS premiums on the variance of the housing price index variable has been minimal over ten periods, explaining only 0.2% of the total variance. These results indicate that inflation (10.7%) is the most significant explanatory variable for housing prices and CDS premiums. The findings of this thesis contribute to our understanding of factors influencing housing prices, particularly in developing economies like Türkiye. The study emphasizes the importance of considering CDS premiums and macroeconomic variables when analyzing the housing market. Overall, this thesis contributes to our understanding of the driving forces behind increasing housing costs in developing economies and provides insights for policymakers in Türkiye regarding housing policy.