Anti-tnf ilaç kullanan romatolojik hastalığı olan hastalarda hepatit B ve tüberküloz profilaksi gerekliliği durumu
The necessity of hepatitis B and tuberculosis prophylaxis in patients with rheumatologic diseases using anti-TNF drugs
  1. Tez No: 840666
  2. Yazar: YUNUS PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE YILDIRIM ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda enfeksiyonlara karşı yatkınlık yaratan Anti-Tümer Nekroz Faktör (TNF) ilaçları başlama öncesinde hepatit B virüs (HBV) ve tüberküloz profilaksi gerekliliği durumunu araştırmayı ve hekimlerin bu konu ile ilgili farkındalığını arttırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Araştırma, tek bir merkezde gerçekleştirilen ve retrospektif bir tasarıma sahip bir çalışma olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Çalışmada, 2010-2023 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Bölümü polikliniğinde takip edilen ve anti-TNF tedavisi alan 708 hasta, dışlama kriterleri dikkate alınarak dahil edilmiştir. Bulgular: Anti-TNF kullanan hastalarda HBV ve tüberküloz profilaksi başlama gerekliliğini araştırdığımız çalışmamızda 708 hasta retrospektif olarak taranmıştır. Hastaların tamamında HBsAg ve Anti-HBs bakılmıştı. 477 hastaya Anti-HBc IgG bakılmıştı. 2015 sonrası Anti-HBc IgG bakma oranımız arttmıştı. 26 hastaya HBV profilaksisi verilmişti. Hastaların hiçbirinde HBV reaktivasyonu görülmemişti. Daha önce aktif tüberküloz enfeksiyonu olduğu bilinen 4 hasta haricindeki bütün hastalar Tüberkülin Deri Testi (TDT) veya İnterferon Gama Salınım Testleri (IGST) ile latent tüberküloz (LTTB) açısından taranmıştı. 47 hastaya hem TDT hem IGST ile bakılmıştı. TDT'inde IGST'ye göre pozitiflik oranı daha yüksekti. Hastaların 289'una profilaksi verilmişti. Hastaların 4'ünde aktif tüberküloz enfeksiyonu gelişmişti. Sonuç: Tüberküloz ve HBV, insan sağlığına ciddi zararlar veren önemli morbiditeye ve mortaliteye neden olan enfeksiyonlardır. Anti-TNF ilaçların Tüberküloz ve HBV enfeksiyonlarına karşı hassasiyeti artırdığı birçok kaynak tarafından vurgulanmıştır. Bu nedenle Anti-TNF ilaçları kullanmadan önce ve tedavi sırasında bu konuya özel bir dikkat gösterilmeli ve gerektiğinde koruyucu önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to investigate the necessity of hepatitis B and tuberculosis prophylaxis prior to the initiation of anti-TNF drugs, and to increase awareness among healthcare professionals on this issue. Materials-Methods: The research was planned and conducted as a study with a single-center and retrospective design. In the study, a total of 708 patients who were followed in the Rheumatology Department outpatient clinic of Kahramanmaras Sutcu Imam University Faculty of Medicine Hospital and received anti-TNF therapy between 2010 and 2023 were included, taking into account the exclusion criteria. Results: In our study, which aimed to investigate the necessity of hepatitis B and tuberculosis prophylaxis before starting anti-TNF treatment in patients, a total of 708 patients were retrospectively reviewed. All patients were tested for HBsAg and Anti-HBs. Anti-HBc IgG was tested in 477 patients. The rate of testing for Anti-HBc IgG increased after 2015. Hepatitis B prophylaxis was administered to 26 patients, and no HBV reactivation was observed in any of the patients. Except for four patients with a known history of active tuberculosis infection, all patients were screened for latent tuberculosis using TST or IGRA. Both TST and IGRA were performed in 47 patients, with a higher positivity rate in TST compared to IGRA. Prophylaxis was given to 289 patients, and active tuberculosis infection developed in 4 of them. Conclusion: Tuberculosis and HBV are significant infections that can cause serious morbidity and mortality in human health. It has been emphasized by numerous sources that anti-TNF drugs increase sensitivity to tuberculosis and HBV infections. Therefore, special attention should be paid to this issue before and during the use of anti-TNF drugs, and protective measures should be taken when necessary.