Türkiye'nin dominat mikoflorasından bazı deuteromycetes cinslerinin protez ve amitaz enzim aktivitelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 84068
  2. Yazar: ÖZLEM ÇELTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. YAVUZ SEZEN, PROF. DR. ŞEMİNUR TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada, endüstriyel alanda yoğun olarak kullanılan ve büyük öneme sahip amilaz ve proteaz enzimlerinin, bazı küfler tarafından üretilme yetenekleri araştırıldı. Bu amaçla incelenen Deuteromycetes grubuna ait 208 adet küf kültürünün, özgün besiyerleri kullanılarak her iki enzimi üretme yetenekleri kalitatif olarak belirlenmiştir. Bu küf kültürleri, TÜBİTAK-MAM GBTAE'de oluşturulan“Türkiye'nin Dominant Mikoflora Kültür Kolieksiyonu”na ait suşlar olup, konuyla ilgili projenin bir alt çalışmasını kapsamaktadır. Yapılan deneyler sonucunda; incelenen test kültürlerinde genel değerlendirme ile amilaz enzimi üretme yeteneği %25, proteaz enzimi üretme yeteneği %74 olarak bulunmuştur. Ayrıca amilaz enzimi üretme yeteneği bakımından en verimli türlerin; Paecilomyces variotti, Trichoderma harzianum ve Trichoderma viride, proteaz enzimi üretme yeteneği bakımından en verimli türlerin ise; Curvularia orechstela, Scopulariopsis brevicaulis ve Trichoderma viride türlerine ait suşların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, production ability of amylase and protease enzymes which are highly used in industrial area and have big importance, have been researched by using some moulds. For this aim, 208 mould cultures which belong to Deoteromycetes species, have been examined. At the industry by using special culture medium the production ability of both enzymes have been determined qualitatively. These mould cultures are the strains of“Culrure Collection Establish by Dominant Mycoflora of Turkey”which is constituted at TUBÎTAK-MRC FSTRI, and it comprises substudy of the subject related project. As a result of the experiments; at the test cultures that have been researched, amylase enzyme production ability is 25% and protease enzyme production ability is evaluated as 74%. Among the species that are the most productive at amylase enzyme production are Paeciliomyces variotti, Trichoderma harzianum and Trichoderma viride, the species that are the most productive at protease enzyme production are Curvularia orechstela, Scapular iopsis brevicaulis and Trichoderma viride strains.