UFRS ve vergi kanunlarına göre mali tabloların düzenlenmesi ve Türkiye uygulaması
Appliacation of financial statements in accordance with IFRS and tax legislation
  1. Tez No: 840679
  2. Yazar: İLKNUR KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya üzerinde ticaret ve kapital sistem zamanla artış göstererek erişilemez hal almıştır. Bu sebeple rekabet ortamı, gelişen teknoloji, işletmelerin ekonomik ve hukuksal açıdan bu düzene uyum sağlama gereksinimini arttırmıştır. Şirketlerin farklı ülke ve bölgelerde yatırımlarını ve ticari ilişkilerini tek bir standart ile açıklaması gerek arz etmiştir. Dünya genelinde yaşanan ekonomik buhran, çok fazla şirketin iflası ile sonuçlanmış ve işsizlik hat safhaya ulaşmıştır. Dolayısıyla şirketlerin finansal konularda çok daha hızlı ve doğru karar alma mecburiyeti gerek olmuştur. Bu da ancak şeffaf, karşılaştırılabilir, doğru bilgileri barındıran finansal tablolar ile mümkündür. Dünyaca bu ihtiyaçları karşılayacak UMS ve UFRS çözüm olan bir muhasebe düzeni olmuştur. Ülkemizde Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu, SPK, TÜRMOB, BDDK, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TOBB ve KGK' nın çalışmaları sonucunda TMS ve TFRS konularında önemli gelişmeler sağlanmıştır. Bu ilerlemeler Avrupa Birliği üyeliğinin uyumu konusunu da desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The global trade and capital system have grown over time and is now unreachable. The requirement for developing technology firms to adapt to this arrangement economically and legally has thus intensified due to the competitive environment. Companies had to use a common standard to describe their investments and business relationships across several locations. Numerous businesses have filed for bankruptcy as a result of the global economic downturn, and unemployment has peaked. As a result, businesses have had to make quicker and more precise financial judgments. Only clear, comparable, and accurate financial accounts are able to achieve this. A global accounting system that satisfies these requirements is IAS and IFRS. The Turkish Accounting Standards Board, the Capital Markets Board, the Union of Chambers of Turkish Certified Public Accountants and Certified Public Accountants, the Banking Regulation and Supervision Board, the Ministry of Finance, the Ministry of Industry and Trade, the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey, and the Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority have all conducted studies that have had a significant impact on our nation. These developments also help to harmonize membership in the European Union.