Anadolu Hıristiyanlığında pagan izleri
Pagan traces in Anatolian Christianity
- Tez No: 840694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET EŞMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hıristiyanlık günümüzde 2,8 milyar inananı ile dünyanın en kalabalık dinini oluşturmaktadır. Hıristiyanlığın gelişim sürecinde yayıldığı coğrafyalardaki eski dinlerin ve kültürlerin etkisinin tamamıyla silindiği, Tanrıdan geldiği şekliyle kendini muhafaza ettiği gibi bir şey söz konusu olmamıştır. Daha İsa'nın ölümünün üzerinden yüz yıl geçmeden Hıristiyanlık ve Akdeniz havzasında yayıldığı pagan Roma inancı birbiri içinde varlık göstermeye başlamıştır. Hıristiyan ayinleri içerisinde var olan bir takım pagan unsurlar, Hıristiyanlığın tanrı, ruh, kurtarıcı algısı ve kutsal zamanlardaki paganist gelenekler günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Mezhepler bu konuda farklılık ihtiva etse de onlar da paganist gelenekten nasibini almıştır.
Özet (Çeviri)
Christianity is the most populous religion in the world today with 2.8 billion followers. There was no question that the influence of the ancient religions and cultures in the geographies where Christianity spread during the development process was completely erased and that it preserved itself as it came from God. Even less than a century after the death of Jesus, Christianity and the pagan Roman belief that it spread in the Mediterranean basin began to exist in each other. A number of pagan elements existing in Christian rites, Christianity's perception of god, spirit, savior and paganist traditions in holy times have survived until today. Although the sects have differences in this regard, they also got their share from the paganist tradition.