Assessment of the physıcal actıvıty and dıet capabılıty of nurses at alKarama Teachıng Hospıtal ın wasıt cıty / Iraq
Wasit city / Irak'taki al Karama Eğitim Hastanesi'ndeki hemşirelerin aktivite ve beslenme yeteneklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 840704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fiziksel aktivite ile yeterli ve dengeli beslenme sağlığın iki önemli unsurudur. Toplumda sıklıkla uygulanmadığı görülmektedir. Hemşireler için sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme konusunda farkındalığı yüksek kişilerdir. Ancak yaşam alışkanlıkları söz konusu olduğunda farkındalığın yanı sıra bazı bireysel ve çevresel koşulların da birlikte ele alınması gerekiyor. Bu çalışma, yetersiz beslenme ve diyetle ilişkili hastalıkların önlenmesinde sağlıklı beslenme ve fiziksel egzersizin önemini vurgulamaktadır. İşlenmiş gıda tüketiminin artması ve değişen yaşam tarzları nedeniyle beslenme alışkanlıklarındaki değişimi vurgulamaktadır. Özet ayrıca, sağlıksız yaşam tarzlarının hemşirelerin kendi sağlığı üzerindeki etkisini tartışmakta ve hemşireler arasında yüksek obezite ve sigara içme oranlarına vurgu yapmaktadır. Hemşirelerin kendi beslenme ve fiziksel sağlıklarına öncelik vermeleri gerektiği vurgulanmaktadır. Özet ayrıca, küresel bir sorun olan fiziksel hareketsizliğe ve bunun kardiyovasküler hastalıklara ve diğer kronik hastalıklara olan katkısına değinmektedir. Fiziksel hareketsizliğin önemli yükünü ve mali sonuçlarını vurgulamaktadır. Sağlıklı yaşam tarzlarının teşvik edilmesinde ve hastaların beslenme konusunda eğitilmesinde hemşirelerin rolüne de değinilmektedir. Son olarak, özet hem klinik hem de halk sağlığı ortamlarında sağlıksız davranışları ele almanın zorluklarını kabul etmektedir. Bu araştırma, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivitenin genel sağlığın korunması ve çeşitli hastalıkların önlenmesindeki kritik öneminin altını çizmektedir. İşlenmiş gıda tüketiminin artması ve yaşam tarzlarının değişmesi gibi toplumsal değişimlerin hemşireler arasında nasıl daha az sağlıklı beslenme tercihlerine yol açtığını vurgulamaktadır. Ayrıca, hasta sağlığını geliştirmedeki rollerine rağmen, genellikle kendi sağlıklarını ihmal eden ve sağlıksız alışkanlıklar edinen hemşireler arasındaki endişe verici sağlık eğilimlerine ışık tutuyor. Araştırma ayrıca fiziksel aktivite kabiliyetinin hem hemşirelerin sağlığı hem de daha geniş sağlık sistemi için önemini vurgulamakta ve küresel olarak fiziksel hareketsizliğin yaygınlığını ortaya koymaktadır. Sağlık işgücünün önemli bir parçası olan hemşireler, bu zorluklardan özellikle etkilenmektedir. Ayrıca, çalışmalar, kişisel ve çevresel faktörlerin karmaşık etkileşimini kabul ederek, bireylerin fiziksel aktivite kapasitesi ve sağlıklı beslenme açısından yeteneklerinin değerlendirilmesini savunmaktadır. Hemşireler, sağlık ortamlarındaki sürekli varlıkları ve erişilebilirlikleri göz önüne alındığında, hastaların beslenme konusunda eğitilmesinde kilit oyuncular olarak ortaya çıkmaktadır. Özetle, bu bulgular sağlıksız beslenme alışkanlıklarının ve fiziksel hareketsizliğin yalnızca bireysel düzeyde değil, aynı zamanda geniş kapsamlı sonuçları olan halk sağlığı sorunları olarak ele alınmasının aciliyetini vurgulamaktadır. Bu sorunların çok yönlü doğası, daha sağlıklı yaşam tarzlarının teşvik edilmesi ve hastalık yükünün azaltılmasında hem kişisel tercihleri hem de toplumsal faktörleri dikkate alan kapsamlı stratejilere duyulan ihtiyacın altını çizmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, hemşirelerin fiziksel aktivite kabiliyetlerini ve diyet kabiliyetlerini değerlendirmek ve fiziksel aktivite kabiliyeti, diyet kabiliyeti ve hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırma, Irak'ın Wasit şehrindeki Al-Karama Eğitim Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma 5.2.2023 ile 15.3.2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın türü tanımlayıcı-kesitseldir. Araştırma için 132 hemşire rastgele seçilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkenleri hemşirelerin yaşı, cinsiyeti, beden kitle indeksi, eğitim durumu ve çalıştıkları bölümdür. Araştırmanın bağımsız değişkenleri ise hemşirelerin fiziksel aktivite ve diyet kapasiteleridir. Hemşirelerin fiziksel aktivite ve beslenme kapasitesi verilerini ölçmek için Ferrer ve arkadaşları tarafından geliştirilen fiziksel aktivite ve beslenme kapasitesi ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 25 maddeden oluşmaktadır. Anketin geçerliliği, Alhaji 2021 tarafından ileri ve geri çeviriler kullanılarak Arapça olarak doğrulanmıştır. Verileri tanımlayıcı ve çıkarımsal olarak analiz etmek için IBM SPSS sürüm 25.0 kullanılmıştır. Bu çalışmada hemşirelerin diyet yeterlilik puan ortalaması 48,39±7, fiziksel aktivite yeterlilik puan ortalaması ise 34,61±7,53 olarak bulunmuştur. Demografik özelliklere göre sınıflandırıldığında, fiziksel aktivite yeterliliği ve diyet yeterliliği puanları yaş grupları, çalışılan bölümler ve beden kitle indeksi sınıflandırmalarında benzer bulunmuştur. Bununla birlikte, erkek hemşirelerin eğitim düzeyi kadın hemşirelerden daha yüksektir. Çalışmanın bulguları, hemşirelerin sağlık yetenekleri hakkında değerli bilgiler sağlamaktadır. Hemşirelerin orta düzeyde bir diyet kabiliyetine sahip olduğu ve en yüksek puanların diyet fırsatlarıyla ilgili olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, fiziksel aktivite kabiliyetleri genel olarak düşüktür ve bu kategoride en yüksek puanı komşuluk boyutu almıştır. Daha da önemlisi, cinsiyetler arasında önemli farklılıklar vardı; erkekler kadınlara göre daha yüksek fiziksel aktivite kabiliyeti sergiliyordu. Eğitim seviyeleri de fiziksel aktivite uygunluğunu etkileyen bir rol oynamıştır. Şaşırtıcı bir şekilde, kronik hastalığı olan ve olmayan hemşireler benzer genel diyet ve fiziksel aktivite kabiliyetlerine sahipken, kronik hastalığı olanlar fiziksel aktivite önünde daha fazla engel olduğunu bildirmiştir. Ayrıca, farklı BMI kategorilerindeki hemşireler hem diyet hem de fiziksel aktivite konusunda benzer yetenek seviyeleri göstermiştir. Çalışma, hemşirelerin diyetini iyileştirmeyi amaçlayan eğitim atölyelerinin teşvik edilmesini ve kötü beslenme alışkanlıklarının tehlikeleri ve komplikasyonları, vücut uyuşukluğu ve bunun sağlığa ve hemşirelik bakım performansına zararları hakkında eğitim programları hazırlanmasını önermektedir. Hemşirelik personelinin spor programlarına dahil edilmesi ve sağlıklarına ve görünümlerine olumlu yansıyan fiziksel aktiviteyi artırmaya teşvik edilmesi, eğitim kursları yoluyla kadınlar için fiziksel aktivite konusunda sağlık bilincinin artırılması, egzersiz yapmak için zaman sağlanması ve ayrıca fiziksel sağlığı iyileştirmek için fiziksel aktiviteyi artırmak için spor kulüplerine katılımın teşvik edilmesi, kronik hastalıklardan muzdarip hemşirelere sağlık durumlarına uygun özel egzersiz programları hakkında rehberlik edilmesi, her hemşireye bir eğitim paketi, broşür veya film sağlanması gerekmektedir. Çalışma, hemşirelerin aktivite kabiliyeti ve hemşirelerin beslenmesi alanında daha fazla özel araştırma yapılmasını önermektedir. Bu bulgular, özellikle fiziksel aktivite kabiliyeti ve cinsiyete özgü hususlar açısından hemşirelerin sağlık ve refahını iyileştirmeye yönelik hedefli müdahalelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Physical activity and an adequate and balanced diet are two important elements of health. It seems that it is not frequently applied in society. They are people with high awareness of physical activity and a healthy diet, which are the keys to a healthy life for nurses. However, when it comes to living habits, some individual and environmental conditions need to be considered together, as well as awareness. This study highlights the importance of a healthy diet and physical exercise in preventing malnutrition and diet-related diseases. It emphasizes the shift in dietary patterns due to increased consumption of processed food and changing lifestyles. The abstract also discusses the impact of unhealthy lifestyles on nurses' own health, emphasizing the high rates of obesity and smoking among nurses. It emphasizes the need for nurses to prioritize their own nutrition and physical health. Additionally, the abstract addresses the global issue of physical inactivity and its contribution to cardiovascular disease and other chronic illnesses. It highlights the significant burden of physical inactivity and its financial implications. The role of nurses in promoting healthy lifestyles and educating patients about nutrition is also mentioned. Finally, the abstract acknowledges the challenges of addressing unhealthy behaviors in both clinical and public health settings. This body of research underscores the critical importance of a healthy diet and regular physical activity in maintaining overall well-being and preventing various diseases. It highlights how societal shifts, such as increased processed food consumption and changing lifestyles, have led to less healthy dietary choices among nurses. Additionally, it sheds light on the alarming health trends among nurses, who, despite their role in promoting patient health, often neglect their own health and adopt unhealthy habits. The research also emphasizes the significance of physical activity capability, both for nurses' health and the broader healthcare system, and reveals the prevalence of physical inactivity globally. Nurses, as a substantial part of the healthcare workforce, are especially affected by these challenges. Furthermore, the studies advocate for assessing individuals' capabilities in terms of physical activity capability and a healthy diet, recognizing the complex interplay of personal and environmental factors. Nurses emerge as key players in educating patients about nutrition, given their continuous presence and accessibility in healthcare settings. In summary, these findings emphasize the urgency of addressing unhealthy dietary habits and physical inactivity, not only on an individual level but also as public health challenges with far-reaching consequences. The multifaceted nature of these issues underscores the need for comprehensive strategies that consider both personal choices and societal factors in promoting healthier lifestyles and reducing the burden of diseases. The main purpose of this research is to assess the physical activity capability and diet capability of nurses and to find out the relationship between physical activity capability, diet capability, and the socio-demographic characteristics of nurses. The research was conducted at Al-Karama Teaching Hospital in Wasit City, Iraq. It was held between 5.2.2023 and 15.3.2023. The type of research is descriptive-cross-sectional. 132 nurses were randomly selected for the research. The study's dependent variables are the nurses' age, gender, body mass index, educational status, and the department they work in. The independent variables of the research are the physical activity and diet capacity of nurses. The physical activity and diet capability scale developed by Ferrer et al. was used to measure nurses' physical activity and nutritional capability data. The scale consists of 25 items. The validity of the questionnaire was verified in Arabic using forward and backward translations by Alhaji 2021. IBM SPSS version 25.0 was used to analyze the data descriptively and inferentially. In this study, the average diet capability score of nurses was 48.39±7, and the physical activity capability score was found to be 34.61±7.53. When classified according to demographic characteristics, physical activity capability and diet capability scores were found to be similar in age groups, departments of study, and body mass index classifications. However, the education level of male nurses is higher than that of female nurses. The study's findings provide valuable insights into nurses' health capabilities. It was observed that nurses had a moderate level of diet capability, with the highest scores related to diet opportunities. However, their physical activity capability was generally low, with the neighborhood aspect having the highest score within this category. Importantly, there were significant differences between genders, with males exhibiting higher physical activity capabilities than females. Education levels also played a role, impacting physical activity convenience. Surprisingly, nurses with and without chronic diseases had similar overall diet and physical activity capabilities, although those with chronic conditions reported more barriers to physical activity. Additionally, nurses across different BMI categories showed similar levels of capability in both diet and physical activity.The study recommend to promoting educational training workshops aimed at improving nurses' diet and preparing educational programs on the dangers and complications of bad eating habits, body lethargy, and its harm to health and nursing care performance. It is necessary to include nursing staff in sports programs and encouraging them to increase physical activity, which reflects positively on their health and appearance. Increasing health awareness about physical activity for women through educational courses, providing time to exercise, and also encouraging joining sports clubs to increase physical activity to improve physical health. Guiding nurses who suffer from chronic diseases about specific exercise programs that suit their health condition. Providing an educational package, brochure, or movie to each nurses. The study proposes that further specialized research in the field of nurses' activity capability and diet of nurses.be conducted. These findings underscore the importance of targeted interventions to improve nurses' health and well-being, especially regarding physical activity capability and gender-specific considerations.