17-25 yaş arası yurt öğrencilerinin vücut kompozisyonu, besin tüketimi, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve biyokimyasal parametrelerinin değerlendirilmesi
Assessment of body composition, food consumption, nutritional habits, physical activity and biochemical parameters of dormitory students the ages between of 17-25
- Tez No: 915986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yeterli ve dengeli beslenme her yaş grubunda önem taşımakta olup, özellikle de erken ve geç adölesan çağdaki beslenmenin önemi son zamanlarda öne çıkmaktadır. Bu çalışmadaki amaç, yurtta kalan öğrencilerin beslenme alışkanlıkları, vücut kompozisyonları, fiziksel aktivite düzeyleri ve mevcut biyokimyasal profillerini bir arada analiz ederek, toplumun bu yaş grubunun özellikleri ve sorunları ile ilgili değerlendirme yapılmasıdır. Bu çalışma; gözleme dayalı, tanımlayıcı, ilişki arayıcı, kesitsel ve karşılaştırmalı bir çalışma olarak tasarlandı. Çalışmaya, Aralık 2019 - Mayıs 2020 tarihleri arasında Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı yurtlarda kalan ve Beslenme ve Diyet Birimi'ne başvuran 17-25 yaş aralığındaki %91'i kız (n=336), %9'u erkek (n=33) olmak üzere 369 öğrenci katıldı. Çalışmaya katılan tüm öğrencilere tarafımızca hazırlanan; demografik özellikleri, sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklıkları ve retrospektif olarak 3 günlük besin tüketim kayıtları, antropometrik ölçümlerini, fiziksel aktivite durumlarını, biyokimyasal parametrelerini içeren anket formu yüz yüze uygulandı. Öğrencilerin %58,3'ü (n=219) normal kilolu, %25,8'i (n=93) hafif kilolu, %11,7'si (n=42) zayıf ve %4,2'si (n=15) obez olarak belirlendi ve %87,0'sinin öğün atladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition is important in all age groups, and the importance of nutrition especially in early and late adolescence has recently come to the fore. The purpose of this study is to analyze the nutritional habits, body composition, physical activity levels and current biochemical profiles of the students living in the dormitory together, and to evaluate the characteristics and problems of this age group of the society. This work was designed as an observational, descriptive, relationship-seeking, cross-sectional and comparative study. At this study, 91% female (n = 336) and 9% male (n = 33) aged 17-25 years 369 students who stayed in the dormitories affiliated to Tekirdağ Youth and Sports Provincial Directorate and applied to the Nutrition and Diet Unit between December 2019 and May 2020 was attended. Prepared by us for all students participating in the study; A questionnaire form including demographic characteristics, health conditions, nutritional habits, food consumption frequency and retrospective 3-day food consumption records, anthropometric measurements, physical activity status, and biochemical parameters were applied face to face. 58.3% (n = 219) of the students were normal weight, 25.8% (n = 93) were slightly overweight, 11.7% (n = 42) were underweight and 4.2% (n = 15), and 87.0% of them skipped meals.