Türk mitolojisi hakkında yapılmış tezlerin sanat eğitimi açısından incelenmesi
Theses made about Turkish mythology examination in terms of art education
  1. Tez No: 840710
  2. Yazar: SONGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL BATIRBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın amacı, Türk Mitolojisi hakkında yapılmış tezlerin sanat eğitimi açısından incelenmesi, bu tezlerin göre analizlerinin yapılarak, farklı ve ortak yönlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu amaçla YÖK Ulusal Tez Merkezindeki 27 yüksek lisans tezi, 2 doktora tezi olmak üzere toplam 29 tez ele alınarak değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, sayıca en çok tezin 2019 yılında tamamlandığı belirlenmiştir. Araştırmanın sınırlılıkları çerçevesinde ele alınan tezlerin büyük çoğunluğunun sosyal bilimler enstitülerinde tamamlandığı anlaşılmaktadır. Bu tezlerden 21'inin nitel araştırma, 6'sının nicel araştırma ve 2 adet tezin karma araştırma yöntemleri ile yürütüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the theses about Turkish Mythology in terms of art education, to reveal the different and common aspects of these theses by analyzing them accordingly. For this purpose, a total of 29 theses, including 27 master's theses and 2 doctoral theses at the YÖK National Thesis Center, were evaluated. The research was carried out with the document review pattern, one of the qualitative research methods. In the research, it was determined that the highest number of theses were completed in 2019. Within the framework of the limitations of the research, it is understood that the majority of the theses discussed were completed in social sciences institutes. It was determined that 21 of these theses were conducted with qualitative research, 6 of them were conducted with quantitative research and 2 theses were conducted with mixed research methods.