Bireysel Emeklilik Sistemi'nin Türkiye'de ve dünyada gelişimi
Development of Private Pension System in Türkiye and the world
  1. Tez No: 840709
  2. Yazar: SEMA KAHRAMAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde bireysel emeklilik sistemi incelenmiş ve sonuçları bu tezde tartışılmıştır. İnsanoğlunun geleceği belirsizliklerle doludur. Hayatı tehlikelerle ve bireysel mücadelelerle geçer. Bu mücadelede başarılı olabilmek için modern yöntemler bulmak zorundadır. Devlet bireyleri korumakta çoğu zaman istenilen başarıyı çeşitli nedenlerle başaramamaktadır. Bu tezin konusu bireysel emeklilik sistemidir. Bu konu detaylı bir biçimde incelenmiş bir sonuca varılmıştır. İnsanlar çoğu zaman yatırımlarını gayrimenkule, altına ve dövize yapmışlardır. Bu durumda sonradan ortaya çıkan bireysel emeklilik sonuçta sosyal güvenlik olarak karşımıza çıkmıştır. İnsanlar yaşlandıkları zaman ekonomik dalgalanmalardan uzak bir yaşam sürmek istemektedir. Bu yüzden bireysel emeklilik sistemi son yıllarda çok cazip hale gelmiştir. Burada özellikle bu sistemin olumlu ve olumsuz yönleri tüm detaylarıyla anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The private pension system and the structure of the Turkish Private Pension system in Turkey are examined and the results are discussed in this thesis. The future of mankind is full of uncertainties. His life is full of dangers and individual struggles. In order to be successful in this struggle, it has to find modern methods. The state often fails to achieve the desired success in protecting individuals for various reasons. The subject of this thesis is the individual pension system. This subject has been studied in detail and a conclusion has been reached. People have often made their investments in real estate, gold and foreign currency. In this case, the individual retirement that emerged later turned out to be social security as a result. When people get old, they want to live a life away from economic fluctuations. That is why the private pension system has become very attractive in recent years. Here, especially the positive and negative aspects of this system are discussed.