Modern zamanların oluşumunda egemenliğin el değiştirmesini etkileyen faktörler
Factors affecting the change of sovereignty in the formation of modern times
  1. Tez No: 840711
  2. Yazar: KAAN ABATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, Modern Zamanlara geçiş süreci içerisinde egemenlik kavramının değişimini ve bu değişimin altında yatan faktörleri ortaya koymaktır. Araştırmayla incelenen kısım Orta Çağ Kıta Avrupası'nı, aydınlanmacı fikir ve akımların ortaya çıkmaya başladığı süreci ve devrimlerin olduğu zamanı kapsamaktadır. Modern Zamanların oluşumundaki egemenliğin el değiştirmesini etkileyen faktörlerin saptanması, oluşacak olan yeni konjonktürün iyi algılanabilmesi açısından önemlidir. Roma İmparatorluğu'nun dağılmasıyla birlikte tarımsal üretime dayalı feodal bir sistem oluşmuştur. Feodal sistem içerisinde büyük toprak sahipleri, krallıklar ve kilise egemen aktörler olarak boy göstermişlerdir. Feodal sistem kilise kurumunun siyasal, ekonomik ve toplumsal anlamda güçlenmesine neden olmuş, böylece kilise diğer egemen aktörler üzerinde de bir güç tahsis etmiştir. Aydınlanmacı fikir ve akımların ortaya çıkışıyla birlikte kilise kurumu zayıflamaya başlamıştır. Diğer bir deyişle birlikte egemenlik tanrısallıktan bireyselliğe doğru bir geçiş yaşamıştır. İnsanı ve insan aklını merkeze alan fikirler önem kazanmaya başlamıştır. Bilim ve teknik gelişmeye başlamış, insan kendisiyle birlikte yaşadığı dünyayı da tanımlama misyonunu kendine yüklemiştir. Modernleşme sanayileşmeyi de beraberinde getirmiş, bu bağlamda yepyeni modern ideolojiler ortaya çıkmış ve egemenlik sahnesinde yer almıştır. Modern Zamanların oluşumundaki süreç boyunca ve Modern Zamanların sonrasında egemenlik kavramı dinamik bir değişim süreci içerisine girmiştir. Tüm bu süreç boyunca yaşanan değişim, günümüzde ve sonrasında yaşanacak olan değişimlerin de algılanabilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the changes in the concept of sovereignty and the factors that underlie these changes during the transition to the Modern Era. The part examined by the research covers the medieval continental Europe, the period when enlightened ideas and movements began to emerge, and the time of revolutions. Identifying the factors that influenced the changing sovereignty in forming the Modern Era is important in understanding the new conjuncture which will occur. With the disintegration of the Roman Empire, a feudal system based on agricultural production was formed. In the feudal system, large landowners, kingdoms and the church appeared as dominant actors. The feudal system led to the strengthening of the church institution politically, economically and socially, so that the church allocated a power over other dominant actors. The church institution began to weaken with the emergence of enlightenment ideas and movements. In other words, co-sovereignty experienced a transition from divinity to individuality. Ideas centered on man and the human mind began to gain importance. Science and technology began to develop, and man took it upon himself to define the world in which he lived. Modernization brought industrialization, and in this context, completely new modern ideologies emerged and took place on the stage of independence. During the process of formation of the Modern Era and after the Modern Era, the concept of sovereignty entered into a dynamic process of change. The change that took place during this process is important for understanding the changes that will take place today and after.