Algılanan ebeveyn tutumları, çocukluk çağı travmaları, Tanrısal otorite ilişkileri ve ego fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Perceived parent attitudes, childhood traumas, God authority relations and ego investigation of the relationship between functions
- Tez No: 840720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bilimsel çalışmalar erken dönemde algılanan ebeveyn tutumlarının ve çocukluk çağı travmalarının yetişkinlik hayatı üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bu alanda yapılacak çalışmalar literatüre büyük katkı sağlayacaktır. Bu araştırmada algılanan ebeveyn tutumları, çocukluk çağı travmaları, tanrısal otorite ilişkileri ve ego fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerinedir. Ebeveyn tutumlarının ve ego fonksiyonları arasındaki ilişki incelendiğinde Hâkim Olma Başarma ve Yaratıcılık ego fonksiyonu ile ebeveyn tutum bileşenlerinden duygusal sıcaklık-anne arasında anlamlı düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Ego fonksiyonları alt bileşenleri ile ebeveyn tutumları alt bileşenleri duygusal sıcaklık-baba, aşırı koruyucu anne-baba, reddedicilik anne-baba arasında anlamlı düzeyde ilişkiler saptanamamıştır. Ego fonksiyonları ve olumlu tanrı algısı arasındaki ilişki incelendiğinde Hâkim Olma Başarma ego fonksiyonu ile olumlu tanrı algısı arasında anlamlı düzeyde ilişkiler saptanamamıştır. Ego fonksiyonlarından Gerçeği Değerlendirme, Gerçeklik Duygusu, Savunmaların İşleyişi, Düşünce Süreçleri ve Otonom Fonksiyonlar ile olumsuz Tanrı algısı arasında anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır. Tanrı algısı ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki incelendiğinde, olumsuz tanrı algısı ile çocukluk çağı travmaları, duygusal ve cinsel istismar arasında anlamlı düzeyde ilişki olduğu görülmüştür. Olumlu tanrı algısının düzeyi arttıkça çocukluk çağı travmaları düzeylerinin azalmakta olduğu görülmüştür. Olumlu Tanrı Algısı ile Algılanan Ebeveyn Tutumları arasında (Duygusal Sıcaklık- Anne, Duygusal Sıcaklık Baba ve aşırı Koruyuculuk-Anne, Aşırı Koruyuculuk-Baba, Reddedicilik-anne, Reddedicilik-Baba) arasında anlamlı düzeyde bir ilişki saptanmamıştır. Olumsuz Tanrı Algısı ile Algılanan Ebeveyn Tutumlarından Reddedicilik-Anne arasında anlamlı düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve evren 516 kişiden oluşmaktadır. Yapılmış olan araştırmada Demografik Veri Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği-Kısa Form (ÇÇTÖ-KF), Tanrı Algısı Ölçeği ve Ego Fonksiyonları Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 27 ve Lisrel 8.51 programı kullanılarak veri analizi yapılmıştır. Ölçeklerin birbiri arasındaki ilişkiyi analizi etmek için Pearson Korelasyon analizi, ölçek puanlarının kategorik demografik değişkenlere karşılaştırılmasını analiz etmek için Bağımsız Örneklemler t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Ebeveyn tutumları ile tanrı algısı arasındaki ilişkide çocukluk çağı travmalarının aracı rolünü değerlendirmek için yapısal eşitlik modelinin kurulmuştur. Yapılan araştırmanın sonucunda genel anlamıyla algılanan ebeveyn tutumları ve çocukluk çağı travmalarının tanrısal otorite ilişkileri ve ego fonksiyonları üzerinde etkisi olduğu; çocukluk çağı travmalarının algılanan ebeveyn tutumları ve tanrısal otorite ilişkileri arasında aracı rol üstlendiğini gösteren sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scientific studies show that perceived parental attitudes and childhood traumas in the early period have an impact on adult life. Therefore, studies in this field will make a great contribution to the literature. This research is about examining the relationship between perceived parental attitudes, childhood traumas, divine authority relationships and ego functions. When the relationship between parental attitudes and ego functions was examined, it was determined that there was a significant relationship between the ego function of Mastery, Achievement and Creativity and emotional warmth-mother, one of the parental attitude components. No significant relationships were detected between the ego functions subcomponents and the parental attitudes subcomponents emotional warmth-father, overprotective parents, rejectionism parents. When the relationship between ego functions and positive god perception was examined, there was a significant relationship between Dominance and Achievement ego function and positive god perception. level relationships could not be detected. A significant relationship was found between ego functions, Reality Evaluation, Sense of Reality, Functioning of Defenses, Thought Processes and Autonomic Functions, and negative perception of God. When the relationship between perception of God and childhood traumas was examined, there was a significant relationship between negative perception of God and childhood traumas, emotional and sexual abuse. It was observed that there was a high level of relationship. It has been observed that as the level of positive perception of God increases, the levels of childhood traumas decrease. Between Positive God Perception and Perceived Parental Attitudes (Emotional Warmth-Mother, Emotional Warmth Father and Overprotectiveness-Mother, Overprotectiveness-Father, Rejectionism-Mother, Rejectionism-Father) No significant relationship was detected. A significant relationship was found between Negative God Perception and Rejection-Mother, one of the Perceived Parental Attitudes. Convenience sampling method was used in the research and the population consists of 516 people. Demographic Data Form, Abbreviated Perceived Parental Attitudes-Child Form, Childhood Trauma Scale-Short Form (CTS-SF), God Perception Scale and Ego Functions Scale were used in the research. Data analysis was performed using SPSS 27 and Lisrel 8.51 program. Pearson Correlation analysis was used to analyze the relationship between the scales, Independent Samples t-test and ANOVA were used to analyze the comparison of scale scores to categorical demographic variables. Structural equation model was established to evaluate the mediating role of childhood traumas in the relationship between parental attitudes and perception of god. As a result of the research, it was found that perceived parental attitudes and childhood traumas had an effect on divine authority relations and ego functions; Results have been obtained showing that childhood traumas play a mediating role between perceived parental attitudes and divine authority relationships.