Anksiyete bozukluğu tanısı olanlarda ve olmayanlarda öfke ifadesi, somatizasyon belirtileri ile çocukluk çağı travmaları ve algılanan ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between anger expression, somatization symptoms, childhood traumas, and perceived parental attitudes in individuals with and without anxiety disorder diagnosis
  1. Tez No: 993400
  2. Yazar: İLKEM KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bireylerin anksiyete bozukluğu tanısı alma durumlarına göre öfke ifade biçimleri, somatizasyon belirtileri, çocukluk çağı travmaları ve algılanan ebeveyn tutumları açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, nedensel karşılaştırma modeli kapsamında yapılandırılmıştır. Bu araştırmanın evrenini, İstanbul'un Tuzla ilçesinde yaşayan yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında toplam 126 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcıların seçiminde 18 yaş altı bireyler kapsam dışı tutulmuştur. Araştırmanın katılımcıları 83 kadın ve 43' ü erkek olmak üzere toplam 126 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların 66'sı anksiyete bozukluğu tanısı almış bireylerden oluşmaktadır 60'ı ise anksiyete bozukluğu tanısı bulunmayan bireylerden oluşmaktadır. Çalışmada katılımcılara, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları- Çocuk Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Öfke İfade Tarz Ölçeği ve Somatizasyon Ölçeği kuygulanmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma anksiyete bozukluğu tanısı alan bireylerde öfke düzenleme biçimleri, somatizasyon ve erken dönem aile deneyimlerinin birbiriyle ilişkili ve çok katmanlı olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle duygusal ihmal ve aşırı koruyuculuk gibi ebeveyn tutumlarının, anksiyete gelişiminde belirleyici olabileceği anlaşılmaktadır. Bu bulgular, anksiyete bozukluklarının etiyolojisine ilişkin psikodinamik ve gelişimsel bakış açılarının önemini bir kez daha vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether individuals' anger expression patterns, somatization symptoms, childhood traumas, and perceived parental attitudes differ significantly based on their diagnosis of anxiety disorder. To this end, the study was structured within a causal comparative model. The population of this study consisted of adults living in the Tuzla district of Istanbul. A total of 126 individuals were reached within the scope of the study. Individuals under the age of 18 were excluded from the participant selection. The study participants consisted of 126 individuals, 83 female and 43 male. Sixty-six of the participants were diagnosed with an anxiety disorder, and the remaining 60 were not. Participants in the study were administered the Socio-Demographic Information Form, the Abbreviated Perceived Parental Attitudes-Child Form, the Childhood Trauma Scale, the Anger Expression Style Scale, and the Somatization Scale. In conclusion, this study demonstrates that anger regulation styles, somatization, and early family experiences in individuals diagnosed with anxiety disorders are interconnected and multilayered. It appears that parental attitudes, particularly emotional neglect and overprotection, may be determinants of anxiety development. These findings further emphasize the importance of psychodynamic and developmental perspectives on the etiology of anxiety disorders.