Çocuk sosyolojisi bağlamında zekâ oyunlarının öğrencilerin meslek seçimlerine etkisi Bursa örneği
The impact of brain games on students' career choices in the context of child sociology
  1. Tez No: 840723
  2. Yazar: EMEL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA MEDİNE SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, akıl ve zekâ oyunlarının çocukların gelecekteki meslek seçimleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çocukların meslek seçimleri, kişisel ilgi, yetenekler ve deneyimlerin yanı sıra, bilişsel gelişimi destekleyen faktörler gibi zekâ sporları ve akıl oyunları gibi etmenlerle de şekillenmektedir. Bu çalışma, bu oyunların çocukların meslek seçimlerine olan katkısını ve bu etkinin altında yatan mekanizmaları anlamayı hedeflemektedir. Bu araştırma, Bursa Yıldırım Halk Eğitim Merkezi'nin Yıldırım Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen Akıl ve Zekâ Oyunları Atölyesi'nin öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisini ve bu başarıların çocuklar üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın çalışma grubu, 2021-2022 / 2022-2023 akademik yılında Bursa şehrinde, özellikle Yıldırım olmak üzere çeşitli ilçelerden gelen ve farklı okullarda öğrenim gören 4-13 yaş aralığındaki öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada, 50 ebeveynle bireysel görüşmeler yapılmış ve kendilerine 20 soru yöneltilmiştir. Bulgular, 10 veli ile yapılan odak grup görüşmeleri aracılığıyla elde edilmiştir. Görüşmeler sırasında, ebeveynlerin birbirleriyle fikir alışverişinde bulundukları gözlemlenmiştir. Araştırma, nitel bir araştırma yaklaşımını benimsemiş ve veri toplama yöntemi olarak odak grup görüşmelerini kullanmıştır. Veri toplama ve analiz süreci 2021 ve 2023 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ebeveynlerin çocuklarının akademik başarılarına ilişkin beklentileri ve algıları hakkında sorular yöneltilerek, ebeveynlerin çocuklarının yeteneklerinin farkına varmalarına ve eğitim becerilerini değerlendirmelerine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Ayrıca, odak grup sorularıyla birlikte tartışarak, iş birliği içinde problem çözme sağlanmıştır. Ebeveynler ayrıca, okuldaki eğitimin ve kazanılan becerilerin toplumsal uyum sürecini hızlandırmaya, öz ifade becerilerini geliştirmeye ve özgüveni artırmaya katkı sağladığını fark etmişlerdir. Bulgular, ebeveynlerin çocuklarının eğitimine aktif olarak katıldığında, bu durumun çocukların uzun vadeli akademik başarısına katkı sağladığını göstermektedir. Eğitimle elde edilen kazanımlar, öğrencilere sağlanan imkanlar doğrultusunda onları sosyal ve kültürel açıdan değerli bireyler haline getirirken, böylece topluma istenilen katkıları yapmalarını sağlamaktadır. Sonuç olarak, amaç çocukların meslek seçimlerini etkileyen faktörler arasında akıl ve zekâ oyunlarının rolünü derinlemesine incelemektir. Elde edilen bulgular, oyunlar aracılığıyla eğitim politikalarının geliştirilmesine ve çocukların bilişsel gelişimini desteklemek için önlemlerin alınmasına önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of mind and intelligence games on children's future career choices. Children's career choices are shaped not only by personal interests, abilities, and experiences but also by factors that support cognitive development, such as brain sports and mind and intelligence games This study aims to understand the contribution of these games to children's career choices and the mechanisms underlying this effect. This research aims to investigate the impact of the Mind and Intelligence Games Workshop organized by Bursa Yıldırım Public Education Center in collaboration with Yıldırım Municipality on students' academic achievements and their effects on children The study group of this research consists of students aged 4-13 years who primarily come from the city of Bursa, especially Yıldırım, as well as various districts, and attend different schools during the 2021-2022 / 2022-2023 academic year. In the research, individual interviews were conducted with 50 parents, and they were asked 20 questions each The findings were obtained through focus group discussions conducted with 10 parents. During the interviews, it was observed that parents exchanged ideas with each other. The research employed a qualitative research approach and focus group discussions as the data collection method. The data collection and analysis process took place between 2021 and 2023. In the research, parents were asked questions about their expectations and perceptions regarding their children's academic achievements in order to help parents become aware of their children's abilities and assess their educational skills Furthermore, through discussions conducted in conjunction with focus group questions, collaborative problem-solving has been achieved. Parents have also noticed that education and the acquired skills at school contribute to accelerating the process of social integration, enhancing self-expression skills, and fostering self-confidence. The findings indicate that when parents actively participate in their children's education, it contributes to their long-term academic success. The gains achieved through education, in line with the opportunities provided to students, transform them into socially and culturally valuable individuals, thus enabling them to make the desired contributions to society. In conclusion, the aim is to thoroughly investigate the role of mind and intelligence games among the factors influencing children's career choices. The findings obtained can provide significant contributions in terms of developing educational policies through games and implementing measures to support children's cognitive development.