Stratejik girişimcilik modeli kapsamında algılanan çevresel belirsizliğin yenilik performansına etkisinde girişimcilik yetkinliklerinin aracı rolü
The mediating role of entrepreneurial competencies in the effect of perceived environmental uncertainty on innovation performance within the scope of the strategic entrepreneurship model
- Tez No: 840724
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ülkelerin ekonomik kalkınmasına ve performansına oldukça etki eden KOBİ'lerde, çevresel faktörlerin firma performansına etkisinde, işletme sahiplerinin/üst düzey yöneticilerinin, girişimcilik yetkinliklerinin aracılık rolünün Stratejik Girişimcilik Teorisi dayanak alınarak incelenmesidir. Yapılan araştırma kapsamında Algılanan Çevresel Belirsizlik ile Yenilik Performansı değişkenleri arasındaki ilişki, Girişimcilik Yetkinlikleri aracılık rolü bağlamında ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini; KOBİ'lerin yoğun olarak yer aldığı İstanbul ili içerisinde faaliyet göstermekte olan KOBİ'ler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında nicel araştırmalarda olasılıklı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, verilerin anket yoluyla toplandığı bir çalışma olarak planlanmıştır. Anketler online ve yüz yüze dağıtılarak iki farklı yolla toplanmıştır. Veri toplamada 4 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Örneklem olarak işletme sahibi/girişimci/üst düzey yöneticilerden 417 adet anket toplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS paket programı kullanılarak Hayes PROCESS Model 4 aracılık testi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, Girişimcilik Yetkinliklerinin, Algılanan Çevresel Belirsizlik ile Yenilik Performansı arasında aracılık etkisine sahip olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, elde edilen bulgularla akademik olarak literatüre ve uygulamaya yönelik olarak da örgütlerin performansına yönelik katkıda bulunulması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the intermediary role of entrepreneurial competencies of business owners / senior managers in the effect of environmental factors on firm performance in SMEs, which have a great impact on the economic development and performance of countries, within the framework of Strategic Entrepreneurship Theory. Within the scope of the research, the relationship between Perceived Environmental Uncertainty and Innovation Performance variables was discussed in the context of the intermediary role of Entrepreneurship Competencies. The sample of the research consists of SMEs operating in the province of Istanbul, where SMEs are concentrated. As a sample, 417 questionnaires were collected from business owners/entrepreneurs/top managers. Simple random sampling method, one of the probability sampling methods, was used in quantitative research within the scope of the research. The research was planned as a study in which data was collected through a survey. The questionnaires were collected in two different ways, by hand-delivered and online. A questionnaire consisting of 4 parts was used in data collection. In the analysis of the data, Hayes PROCESS Model 4 mediation test method was used by using the SPSS package program. According to the results of the analysis, it was determined that Entrepreneurial Competencies have a mediating effect between Perceived Environmental Uncertainty and Innovation Performance. As a result, it is aimed to contribute to the performance of organizations in terms of academic literature and practice with the findings obtained.