Anadolu kültüründe inanç ve müziğin sahneleme estetiği
The staging aesthetics of belief and music in Anatolian culture
- Tez No: 840722
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Anadolu kültüründe inanç ve ritüellerle birlikte var olan müzik ve sahneleme estetiği, köklü bir geçmişe sahip olan ve Anadolu'da yaşayan kültürlerin izlerini taşır. Bu izleri takip ederek, özellikle Şamanlık, Alevi-Bektaşilik ve Mevlevilik gibi dini geleneklerin, sahnelenirken tezahür eden ritüellerine odaklanmak, Anadolu'da inanç ve ritüellerin nasıl sergilendiğini anlamamıza yardımcı olabilir. Bu araştırma, Anadolu'da yaşamış olan kültürlerin inanç ve ritüellerini müzikal ve sahneleme olarak ele alarak, Şamanlardan Alevi-Bektaşiliğe - Mevleviliğe ve Sema-Semah gibi ritüellerin evrilen sürecini izleyecektir. Bu süreçte, müziğin ve sahneleme estetiğinin Anadolu kültüründeki yansımalarını, inanç ve ritüellerin beden üzerinden nasıl ifade edildiğini ve bireylerin ve toplulukların bu deneyimlere nasıl tepki verdiğini anlamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Music and staging aesthetics, which exist together with beliefs and rituals in Anatolian culture, carries the traces of cultures that have a deep-rooted past and lived in Anatolia. By following these traces, focusing on the staging-oriented rituals of religious traditions especially Shamanism, Alevi-Bektashism and Mevlevi, allow us to understand how beliefs and rituals are exhibited in Anatolia. This research will deal with the beliefs and rituals of the cultures that lived in Anatolia with a musical and staging focus and will follow the evolving process of rituals such as Shamans to Alevi-Bektashi-Mevlevism and Sema-Semah. In this process, we will try to understand the reflections of music and staging aesthetics in Anatolian culture, how beliefs and rituals are expressed through the body, and how society reacts to these experiences.