Pasinler Savaşı: Türklerin Anadolu'ya ve Yakın Doğu'ya yerleşmesi
Settlement of Turks in Anatolia Geography: The example of Pasin War
- Tez No: 840742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KÖKSAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Anadolu, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan stratejik olarak önemli bir konuma sahip bölgedir. Anadolu, özellikle Türklerin ilk ortaya çıkış noktası olarak kabul gören Orta Asya'ya coğrafi olarak yakın olması nedeni ile Türkler tarafından birçok keşif hareketlerine ve özellikle yurt edinme süreçlerine sahne olmuştur. Özellikle konar-göçer olan bu topluluklar Büyük Selçuklu Devleti ile teşkilatlanmış ve Anadolu'da yurt edinme süreçlerini hızlandırmıştır. Bu duruma binaen yapılan bu çalışmada Selçuklu-Bizans ilişkileri örneğinde; Pasinler Savaşı detaylıca incelenerek eserin inşası sağlandı. Elbette ki Pasinler Savaşı Selçuklu Devletinin Bizans ile giriştiği ilk ciddi savaş olmasından ziyade özellikle Bizans'a karşı elde edilen ilk zafer olması nedeniyle Anadolu'ya yapılacak olan seferlerin motivasyonu statüsünde olmuştur. Savaşın genel olarak nedeni Selçuklu hanedan mensubu Musa Yabgu'nun oğlu olan şehzade Hasan'ın Anadolu seferi esnasında Bizans Devleti tarafından yapılan saldırılar sonucu şehit edilmesidir. Tabi bu duruma ek olarak bir diğer neden ise Türkmen ve Oğuz guruplarının düzensiz ve kitleler halinde Tuğrul Bey'e sığınması, Selçukluları yeni yerler fetih etmeye sürüklemiş ve Anadolu seferleri, yurt edinmek amacı ile başlamıştır. Kısacası yapılan araştırmalar neticesinde Türklerin Anadolu serüveninin öncülerinden olan Pasinler Savaşı detaylıca incelenerek aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia is a strategically important region connecting Asia and Europe. Anatolia has been the scene of many exploration movements and especially the process of making a home by the Turks, especially since it is geographically close to Central Asia, which is considered to be the first emergence point of the Turks. These communities, especially nomadic, were organized with the Great Seljuk State and accelerated the process of acquiring a home in Anatolia. Based on this situation, in this study, in the example of Seljuk-Byzantine relations; The Battle of Pasin was examined in detail and the construction of the work was ensured. Of course, the Pasin War was the motivation for the expeditions to Anatolia, especially because it was the first victory against Byzantium, rather than the first serious war of the Seljuk State with the Byzantines. The general cause of the war: The martyrdom of Prince Hasan, son of Musa Yabgu, a member of the Seljuk dynasty, as a result of attacks by the Byzantine State during the Anatolian campaign, was the main reason for the war. Of course, in addition to this situation, another reason is that the Turkmen and Oghuz groups took refuge in Tugrul Beg in irregular and masses, dragged the Seljuks to conquer new places and Anatolian expeditions started with the aim of establishing a homeland. In short, as a result of the researches, the Battle of Pasin, one of the pioneers of the Anatolian adventure of the Turks, was examined in detail and conveyed.