Türkiye'de öğrenci olan Arapların gündelik Türkçe kullanımında sapmalar
Distinctions in the daily Turkish use of student Arabs in Türkiye
- Tez No: 840741
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye, özellikle 2000 yılların başından itibaren Asya, Afrika ve Avrupa'dan çok sayıda lisans ve lisansüstü öğrencisi kabul etmektedir. Bu öğrencilerden önemli bir kısmının ana dili Arapçadır. Ana dili Arapça olan ve Türkçeyi Türkiye'de öğrenerek ikinci bir dil edinen bu öğrencilerin gündelik Türkçe kullanımları bilimsel olarak incelenmemiştir. Bu çalışmayla, söz konusu inceleme yapılmış ve Türkçe kullanımındaki sapmalar tespit edilmiştir. Görüşmeler için geniş bir evrenden yola çıkılarak özellikle gündelik Türkçeyi kullanma konusunda yeteri kadar başarılı olduğu varsayılan ve homojen bir grup oluşturan 20 kadar lisans ve lisansüstü öğrencisi seçilmiştir. Görüşmelerde cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, Türkiye'de kalma süresi, medeni durum, yaşanan mekân vd. gözetilerek 20 soru yöneltilmiştir. Görüşme yöntemiyle elde edilmiş verilerin çözümlenmesinde sapmaları ortaya koyacak dört başlık açılmıştır: i.Sesbilgisi Sapmaları, ii. Biçimbilgisi Sapmaları, iii. Sözdizimi Sapmaları iv. Söz Varlığı Sapmaları. Bütün sapmalar, iki tablo hâlinde çözümlenmiştir; ilk tabloda Sapma Yapanlar ve Sayıları, ikinci tabloda ise Sapma Yapanların Özellikleri ve Sayıları verilmiştir. Her iki tablo bütün başlıklarda tek tek değerlendirilmiş ayrıca toplamda 6 ara değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirme ve sonuç bölümünde ise tespit edilen bütün sapmalar tasnif edilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been accepting a large number of undergraduate and graduate students from Asia, Africa, and Europe, especially since the early 2000s. A significant portion of these students are native Arabic speakers. However, the ordinary use of Turkish by these students, who have learned Turkish as a second language in Turkey, has not been scientifically examined. This study aims to conduct such an examination and identify deviations in their use of Turkish. To conduct the study, a homogeneous group of approximately 20 undergraduate and graduate students was selected from a wide population, assuming they were sufficiently proficient in using everyday Turkish. During interviews, 20 questions were asked, taking into account factors such as gender, age, educational status, duration of stay in Turkey, marital status, living arrangements, etc. Four categories were opened to analize the data obtained through interview methods, which would reveal deviations: i. Phonetics Deviations, ii. Morphology Deviations, iii. Syntax Deviations, and iv. Lexical Deviations. All deviations were analyzed in two tables: the first table included the Deviants and their Numbers, while the second table presented the Characteristics and Numbers of the Deviants. Both tables were evaluated individually for each category, and a total of 6 interim evaluations were conducted. In the evaluation and conclusion section, all identified deviations were classified, and assessments were made.