İnmeli hastaların 1. derece bakım vericilerinin merhamet yorgunluğu ve anksiyete düzeylerini incelenmesi
Determining the levels of compassion fatigue and anxiety of first-degree caregivers of stroke patients
- Tez No: 840743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNDOĞDU MEYDANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, inme tanısı almış hastalara birinci derece bakım veren hasta yakınlarının sosyodemografik özellikleri, merhamet yorgunluğu ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki çeşitli yönleriyle araştırılmıştır. Çalışmanın evrenini, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran inme tanısı alan hastaların birinci derece yakınları oluşturmaktadır. Toplamda 128 yakın incelenmiştir ve bu yakınların %72.7'si kadın, %27.3'ü erkektir. Katılımcılara Beck Anksiyete, Merhamet Yorgunluğu ölçekleri ve 18 soruluk sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Sayısal değişkenlerin tanımlayıcı istatistikleri ortalama±standart sapma veya medyan ve çeyreklikler şeklinde sunulmuş, kategorik değişkenlerin tanımlayıcı istatistikleri ise sayı ve yüzde (%) olarak verilmiştir. BAÖ puanının sosyodemografik değişkenler bakımından karşılaştırılması incelendiğinde, cinsiyet bakımından BAÖ puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı, MÖ puanlarının medeni durum bakımından karşılaştırılmasına incelendiğinde, medeni durum bakımından alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Sevecenlik alt boyutu bakımından düzenli ilaç kullanmayanların puan ortalaması, düzenli ilaç kullananların puan ortalamasından, umursamazlık alt boyutu bakımından geliri giderinden fazla olanların puan ortalaması, geliri giderine eşit olanların puan ortalamasından, bilinçli farkındalık alt boyutu bakımından ruhsal hastalığı olmayanların puan ortalaması ruhsal hastalığı olanların puan ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur Bakım veren ve bakım alan bireylerin devlet tarafından sunulan haklarını bilmesi ve uygulaması, hayatını kolaylaştıracağı ve bakım verme sürecini iyileştireceğinden dolayı anksiyete ve merhamet yorgunluğunu gelişmesini engellemek amacıyla; 1. dereceden bakım vericilerine, aile içi rol paylaşımlarının güncel eğitimleri ve bakım esnasında aktif yapılması gereken durumlarla ilgili farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalar tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the sociodemographic characteristics, compassion fatigue, and anxiety levels of patients' relatives providing care to patients diagnosed with stroke has been investigated from various perspectives. The population of the study consists of patiens' relatives of patients diagnosed with stroke who applied to Düzce University Research and Application Center Neurology Polyclinic. A total of 128 patients' relatives were examined and 72.7% of these relatives were women and 27.3% were men. Beck Anxiety and Compassion Fatigue scales and an 18-question sociodemographic data form were applied to the participants. Descriptive statistics of numerical variables are presented as mean±standard deviation or median and quartiles, and descriptive statistics of categorical variables are presented as number and percentage (%). When comparing the BAS scores in terms of sociodemographic variables, there was a statistically significant difference in BAS scores by gender. When examining CFC scores in terms of marital status, a statistically significant difference was found among the sub-dimension scores by marital status. In terms of the compassion sub-dimension, the mean score of those who do not use medication regularly is statistically higher than the score mean of those who use medication regularly, in terms of indifference sub-dimension, the mean score of those whose income is more than their expenses is statistically higher than the score mean of those whose income is equal to their expenses, and in terms of the conscious awareness sub-dimension, the score mean of those without mental illness is statistically higher than the score mean of those with mental illness was found to be significantly high. In order to prevent the development of anxiety and compassion fatigue, it is recommended that caregivers and care recipients be aware of the rights provided by the government and implement them, as this would facilitate their lives and improve the caregiving process. Furthermore, it is suggested that educational programs be conducted for patients' relatives to create awareness about intra-family role sharing and active involvement in caregiving tasks.