Yarış atlarının fiziksel performanslarının çok değişkenli eğrisel regresyon analizi ile hesabı ve başarı beklentilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 84075
  2. Yazar: ÖZKAN DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Günümüzde ileriye yönelik bir tahmin yapabilmek, önceden verilecek kararlar açısından büyük önem arz etmektedir. Hayatın her alanında bir olayın benzetiminin yapılması, o olayın ileri safhalarındaki durumu hakkında bize kullanışlı bilgi verecektir. Bu nedenle, ileriye yönelik bir tahmin yapabilmek için öncelikle o olayın benzetim fonksiyonu tespit edilebilmesi gerekmektedir. Herhangi bir olayın benzetim fonksiyonunu tespit edebilme yöntemlerinden birisi de regresyon analizidir. Kısaca regresyon analizi gerçek hayattaki verilere uygun bir benzetim fonksiyonunu bize verir. Tez konusu olarak ele alman olay, yarış atlarının derecelerini hesaplayabilen bir benzetim fonksiyonunun bulunmasıdır. Yaklaşık 1000 atın 3000 adet yarış derecesi incelenmiş ve her bir at için uygun benzetim fonksiyonları elde edilmeye çalışılmıştır. Genelde veri yetersizliğinden kaynaklanan hatalı benzetim fonksiyonu tespiti gibi durumlarla da karşılaşılmıştır. Ancak örnek olay olan yarış atlarının derecelerini hesaplayabilen birden fazla benzetim fonksiyonu bulunabilmiştir. Buradaki birden fazla benzetim fonksiyonundan kasıt farklı atlar için farklı benzetim fonksiyonlarıdır. Tez çalışması süresince fazla miktardaki veriyi değerlendirmek maksadıyla bir veri tabanı modeli oluşturulması gerekmiş, bunun için de“Borland DELPHI 3.0”programlama dili kullanılmış ve tüm matematiksel ve ilişkisel veri tabanının takip edildiği bir kullanıcı arayüzü geliştirilmiştir. Tezin amacı bir benzetim fonksiyonu elde ederek ileriye yönelik tahminler yapabilmek olduğundan regresyon analizinin sadece“curve fitting/line fitting”bölümü ile ilgilenilmiştir.Örnek olayın pek cazip olan bir konuda tahmin yapabilmesinden dolayı at yarışı sporuyla direkt veya endirekt olarak uğraşan at sahibi, antrenör jokey ve seyirciler tarafından istifade edilebileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In these days being able to make a prediction for the future has a great importance for the aspect of predetermined resolutions. Simulating an occurrence in any areas of life will probably provide us with useful information about forthcoming phases of that specific occurrence. Therefore, it is essential to establish a simulation function of the occurrence for being able to make an anticipation concerning time to come. One of the methods for figuring out a simulation function of an event is regression analysis. Shortly, regression analysis gives us a simulation function that complies with real life data. The occurrence that is observed as thesis subject is determining a simulation function that is capable of calculating timings of race horses. Approximately 3000 race timings of 1000 horses have been observed and getting appropriate simulation functions for each horse have been attempted. Sometimes situations like establishing false simulation function caused by insufficient data have also been experienced. However, more than one simulation functions capable of calculating timings of race horses which is the sample incident have been able to be found. More than one simulation functions here means different simulation functions for different horses. During the thesis research a database model has been required to assess lots of data therefore,“Borland DELPHI 3.0 T”programming software has been used and an interface on which all mathematical and relational databases have been observed has been developed.Since the goal of the thesis is getting a simulation function and being able to make predictions pertaining to the future, only“curve fitting/line fitting”section of regression analysis has been taken into account. Because the occurrence can make prediction about a very commonly interested subject, it is expected that this thesis may be used by all horse owners, tamers, jockeys, and spectators directly or indirectly interested in horse racing.